sprout FacebookAlgorithm Outline

الگوریتم فیس بوک چگونه کار می کند

Rate this post

آیا الگوریتم فیس بوک شما را گیج و ناامید می کند؟

تو تنها نیستی. با توجه به اینکه الگوریتم دائماً در حال به روز رسانی است، برندها در مورد اینکه چگونه این تغییرات بر دسترسی ارگانیک آنها تأثیر می گذارد اضطراب زیادی دارند.

و بازاریابان فیس بوک حق دارند نگران باشند، با توجه به اینکه فیس بوک همچنان محبوب ترین پلت فرم رسانه اجتماعی برای مصرف کنندگان و برندها است. بر اساس شاخص اجتماعی Sprout 2022، 71٪ از مصرف کنندگان و 65٪ از بازاریابان بیشترین استفاده را در طول 12 ماه آینده از فیس بوک دارند.

خوشبختانه، شکست دادن الگوریتم فیس بوک می تواند به سادگی درک نحوه کارکرد آن باشد. این دقیقاً همان چیزی است که ما قصد داریم در این راهنما به آن بپردازیم. بیایید دریابیم که الگوریتم فیس بوک چگونه کار می کند و چگونه می توانید از آن برای تقویت استراتژی بازاریابی فیس بوک خود استفاده کنید.

الگوریتم فیسبوک چیست؟

الگوریتم فیس بوک مجموعه ای از قوانین است که تصمیم می گیرد افراد چه پست هایی را در فیدهای خود ببینند. اساساً، بر اساس عوامل متعددی تصمیم می‌گیرد که کدام محتوا برای هر کاربر مرتبط‌تر است. فید هر کاربر بسیار متفاوت به نظر می رسد زیرا فقط برای آنها شخصی سازی شده است.

الگوریتم فیس بوک در طول سال ها به روز رسانی ها و پیشرفت های زیادی را پشت سر گذاشته است. یکی از جدیدترین به روز رسانی ها بر ارزیابی اعتبار مقالات خبری متمرکز شده است. هدف از این به‌روزرسانی، مهار اطلاعات نادرست با تبلیغ منابع خبری معتبر و با کیفیت بود.

نحوه عملکرد الگوریتم فیس بوک

در حالی که اولین الگوریتم پست‌هایی را که بیشترین لایک‌ها را دریافت می‌کردند اولویت‌بندی می‌کرد، الگوریتمی که امروز می‌بینیم بسیار پیچیده‌تر است. به طور خاص، چهار عامل را در نظر می گیرد تا تصمیم بگیرد که کدام پست به کدام کاربر نشان داده شود.

1. موجودی

ابتدا، فیس بوک تمام محتوایی را که می تواند در فید شما نشان داده شود، فهرست می کند. این شامل پست هایی می شود که از طرف افرادی که با آنها دوست هستید ارسال می شود. همچنین شامل محتوای صفحاتی است که دنبال می کنید و گروه هایی که به آنها ملحق شده اید.

2. سیگنال ها

سپس الگوریتم ارتباط هر قطعه از محتوا را بر اساس هزاران سیگنال ارزیابی می کند. این شامل سیگنال‌هایی مانند اینکه چه کسی آن را ارسال کرده و چند بار با آنها تعامل می‌کنید نیز می‌شود. همچنین به این می‌پردازد که چه زمانی پست را منتشر کرده‌اند و چه ساعتی برای شماست.

فیس بوک همچنین سیگنال هایی مانند نوع محتوا و نحوه تعامل شما با پست های مشابه را در نظر می گیرد. به عبارت دیگر، سعی می کند با درک ماهیت محتوا و رفتار شما ارتباط را ارزیابی کند.

3. پیش بینی ها

در مرحله بعد، از سیگنال های بالا برای پیش بینی آنچه می خواهید ببینید استفاده می کند. این الگوریتم رفتار گذشته را تجزیه و تحلیل می کند تا بفهمد چقدر احتمال دارد که با یک قطعه محتوا درگیر شوید.

فرض کنید به طور منظم با پست یک دوست خاص تعامل دارید. الگوریتم فیس بوک آن را به عنوان نشانه ای در نظر می گیرد که دوست دارید محتوای آن دوست را ببینید.

به طور مشابه، فرض کنید به طور منظم ویدیوهای یک صفحه درباره زندگی دوستدار محیط زیست را تماشا می کنید و با آن درگیر هستید. متوجه خواهد شد که دوست دارید ویدیوهایی را از آن صفحه تماشا کنید و به این موضوع علاقه مند هستید.

4. امتیازدهی مرتبط

در نهایت، الگوریتم هر محتوا را بسته به میزان مرتبط بودن آن با شما امتیاز می‌دهد. هر چه امتیاز بالاتر باشد، احتمال اینکه در فید شما نمایش داده شود بیشتر است.

جدول زمانی به روز رسانی الگوریتم فیس بوک

به سرعت به امروز و الگوریتم فیس بوک هنوز در حال تکامل است. در زیر یک عکس فوری از برخی از تغییرات اخیر فیس بوک را مشاهده می کنید.

مارس 2019 – “چرا این پست را می بینم؟” به روز رسانی

فیس بوک شروع کرد به توضیح اینکه چرا کاربران پست های ارگانیک خاص و تبلیغات فیس بوک را می بینند. کاربران اکنون می توانند فهرستی از دلایلی را ببینند که چرا برای یک تبلیغ خاص فیس بوک با مخاطب هدف مناسب هستند. بنابراین برندها باید هدف گذاری مخاطبان خود را برای دستیابی به مرتبط ترین کاربران تنظیم کنند.

آوریل 2019 – مبارزه مداوم با اطلاعات نادرست

مبارزه فیس بوک با “اخبار جعلی” و محتوای گمراه کننده کاملاً مستند است. در آوریل 2019، فیس بوک تلاش های دستی خود را برای بررسی واقعیت محتوا برای مبارزه با اطلاعات نادرست توضیح داد. این شامل استفاده از معیاری به نام “Click-Gap” بود. این کلیک ها و لینک ها روی پلت فرم را تجزیه و تحلیل می کند و آنها را با سایر بخش های اینترنت مقایسه می کند. با استفاده از این معیار، شروع به محدود کردن دسترسی به پست هایی کرد که به نظر می رسد فقط در فیس بوک محبوب هستند.

به نظر نمی رسد که این امر مستقیماً بر برندها تأثیر بگذارد، اما اهمیت اعتماد و شفافیت در پلت فرم را برجسته می کند. هر چیزی که بیهوده بحث برانگیز یا هرزنامه باشد می تواند به سرعت به شما ضربه بزند.

مه 2019 – تجربیات شخصی تر

شخصی سازی و محتوای مرتبط اولویت اصلی الگوریتم فیس بوک است. در ماه مه 2019، فیس بوک استفاده گسترده از نظرسنجی ها را اعلام کرد. این به جمع‌آوری بازخورد از کاربران برای اطمینان از مشاهده محتوای مرتبط کمک کرد.

این به روز رسانی، الگوریتم فیس بوک را تکامل بخشید تا به آنچه امروز می بینیم تبدیل شود. زمانی که تصمیم می‌گرفت چه پست‌هایی را به کاربران نشان دهد، شروع به اولویت‌بندی مرتبط بودن کرد. همراه با نظرسنجی‌ها و سیگنال‌های مرتبط، به ارتباط بهتر کاربران با پست‌ها، صفحات و افرادی که به آنها اهمیت می‌دهند کمک کرد.

می 2019 – تمرکز بیشتر بر اصالت و کیفیت ویدیو

تقریباً در همان زمان، فیس‌بوک همچنین به‌روزرسانی‌هایی را برای تبلیغ ویدیوهای اصلی و باکیفیت توسعه داد. شروع به کاهش توزیع ویدیوهایی کرد که از طعمه های تعامل استفاده می کردند. ویدئوهایی که از تاکتیک‌های اشتراک‌گذاری تولیدی استفاده می‌کردند نیز دسترسی محدودی داشتند.

مارس 2021 – کاربران کنترل بیشتری بر فید خود دارند

فیس‌بوک ابزار «مورد علاقه‌ها» را راه‌اندازی کرد تا کاربران کنترل بیشتری بر آنچه می‌بینند داشته باشند. این به آنها اجازه می دهد تا حداکثر 30 دوست و صفحه را به موارد دلخواه خود اضافه کنند. پست‌های موارد دلخواه شما به‌طور برجسته‌تری در فید شما نشان داده می‌شوند.

پنجره Favorites با صفحات دنبال شده که کاربران می توانند به موارد دلخواه خود اضافه کنند

علاوه بر این، می‌توانید فیلتر «مورد علاقه» را از نوار فیلتر خوراک انتخاب کنید. با این کار فقط پست‌هایی که از افراد و صفحات مورد علاقه شما ارسال می‌شوند را به شما نشان می‌دهد.

3 نکته برای شکست دادن الگوریتم فیس بوک

این تغییرات مداوم همگی به این نکته اشاره دارد که چگونه الگوریتم فیس بوک برندها را مجبور به سازگاری می کند.

اما اگر بتوانید الگوی پشت این تغییرات را شناسایی کنید و خود را با ابزارهای مناسب فیس بوک مسلح کنید، لازم نیست خیلی دلهره آور باشد. با توجه به آنچه تاکنون می بینیم، به نظر می رسد فیس بوک کیفیت و اصالت را بیش از هر چیز دیگری در اولویت قرار داده است. به این ترتیب، برندها عمدتاً باید بر ایجاد محتوای باکیفیت تمرکز کنند که باعث تعاملات واقعی می شود.

در اینجا چند بهترین روش برای کمک به شما در تطبیق و پیشی گرفتن از الگوریتم فیس بوک آورده شده است.

1. زمان پست های خود را به کمال برساند

زمان بندی یکی از سیگنال های کلیدی است که بر الگوریتم تاثیر می گذارد. علاوه بر این، میزان تعاملی که یک پست دریافت می کند را نیز بررسی می کند. به این ترتیب، ارسال پست های خود در زمان مناسب بسیار مهم است. این به این معنی است که زمان بندی پست های خود را برای انتشار در زمانی که افراد به احتمال زیاد با آنها درگیر هستند، تنظیم کنید.

طبق داده‌های Sprout، بهترین زمان‌ها برای ارسال پست در فیس‌بوک بین دوشنبه و جمعه ساعت 3 صبح است، به‌ویژه، 10 صبح و ظهر سه‌شنبه‌ها نیز عالی هستند.

گزارش تعامل جهانی فیس بوک که بازه های زمانی را نشان می دهد که بیشترین تعامل را داشته است

اما به خاطر داشته باشید که این زمان ها ممکن است لزوما برای همه ایده آل نباشد. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از مجموعه انتشارات رسانه های اجتماعی Sprout برای تجزیه و تحلیل زمان ارسال بهینه برای برند خود استفاده کنید. سپس می توانید از ابزار زمان بندی برای ارسال خودکار پست های خود در زمان مناسب استفاده کنید.

ابزار انتشار جوانه با پنجره زمان ارسال بهینه باز است

2. روی ایجاد ویدیوهای اصلی تمرکز کنید

شکست دادن الگوریتم فیس بوک شامل ایجاد محتوایی است که الگوریتم آن را دوست دارد. این به معنای ویدیوهای با کیفیت و اصلی تر است.

در حالت ایده آل، باید ویدیوهایی را که خودتان ساخته و ضبط کرده اید به اشتراک بگذارید. اما این لزوما نیازی به تبلیغات با بودجه کلان ندارد. کلیپ‌های کوتاه از یک ویدیوی طولانی‌تر YouTube به خوبی انجام می‌شوند. به طور مشابه، ویدیوهای کوتاهی که با تلفن خود گرفته اید نیز این کار را انجام می دهند.

تمرکز اصلی باید بر اصالت و کیفیت خود محتوا باشد. به عبارت دیگر، ویدیو باید به نحوی به نفع مخاطب شما باشد. بسته به کاری که برند شما انجام می دهد می تواند آموزنده، آموزشی یا سرگرم کننده باشد.

باغ وحش کشور میلواکی به طور مرتب کلیپ های کوتاهی از حیوانات خود به اشتراک می گذارد. اینها برای مخاطبان سرگرم کننده هستند و اغلب صدها هزار بازدید به دست می آورند. به عنوان مثال، ویدیوی زیر 11 هزار اشتراک داشت.

می توانید از ابزار Sprout’s Facebook Analytics استفاده کنید تا ببینید کدام ویدیوها با مخاطبان شما طنین انداز می شوند. این ابزار به شما تفکیک تعاملات را برای هر پست می دهد تا ببینید مخاطبان شما با کدام یک بیشتر تعامل داشته اند. سپس می توانید متوجه شوید که آنها می خواهند چه نوع ویدیوهایی را از شما ببینند.

3. طناب زدن در کارمندان و طرفداران برند

کلید غلبه بر الگوریتم فیس بوک از روزی که بازاریابی را در این پلتفرم شروع کردید، زیر چشم شما بوده است. با این حال بسیاری از برندها آن را نادیده می گیرند – کارمندان شما.

حمایت از کارکنان هرگز به اندازه امروز مرتبط نبوده است. فیس بوک محتوای دوستان و خانواده را بر کسب و کارها اولویت می دهد. به این ترتیب، زمان مناسبی برای شروع برنامه حمایت از کارمندان یا تجدید آن در صورتی است که قبلاً برنامه ای دارید.

دسترسی به صفحه فیس بوک شما در حال حاضر به دلیل تعداد طرفداران/دنبال کنندگانی که دارید محدود شده است. و هنگامی که این تغییرات جدید را در الگوریتم اعمال می کنید، تعداد افرادی که محتوای شما را می بینند حتی بیشتر کاهش می یابد.

تشویق تیم خود به اشتراک گذاری محتوای شما با شبکه های خود در فیس بوک فوراً دسترسی شما را افزایش می دهد. چالش این است که کارمندان را وادار به اشتراک گذاری محتوای شما کنید. اغلب اوقات، فقط ارسال یک ایمیل و درخواست از افراد برای به اشتراک گذاشتن مقاله از شرکت شما کافی نیست. برای رفتن به فیس بوک، تایپ کردن پیام و به اشتراک گذاری آن به زمان و تلاش زیادی نیاز است. به‌علاوه، برخی از کارمندان فراموش می‌کنند که به اشتراک بگذارند و دیگر هرگز ایمیل را چک نمی‌کنند.

Sprout یافتن سریع و به اشتراک گذاری محتوای نام تجاری مرتبط را برای کارمندان شما آسان می کند. پلتفرم Employee Advocacy به شما امکان می دهد تمام محتوای قابل اشتراک گذاری خود را در یک مکان نگه دارید. کارمندان شما می توانند به راحتی این پست های تایید شده را به اشتراک بگذارند. حتی می‌توانید ایده‌های پیام از پیش تأیید شده را برای مثال زدن به آنها اضافه کنید.

پلت فرم حمایت از کارکنان Sprout با پنجره داستان اشتراک گذاری

زمان شکست الگوریتم است

تغییرات مداوم در الگوریتم فیس بوک می تواند برندها را در مضیقه قرار دهد. داشتن یک استراتژی بازاریابی قوی فیس بوک به شما کمک می کند از این به روز رسانی ها مطلع باشید و اطمینان حاصل کنید که همیشه دو قدم جلوتر هستید.

علاوه بر این، شروع به استفاده از یک پلت فرم مدیریت رسانه های اجتماعی قدرتمند برای اجرای استراتژی خود کنید. این می تواند به برنامه ریزی، مدیریت و تجزیه و تحلیل کمک کند. برای یک دوره آزمایشی رایگان 30 روزه با Sprout Social ثبت نام کنید تا ببینید چگونه می تواند به شما کمک کند الگوریتم فیس بوک را شکست دهید.

نوشتهٔ پیشین
نحوه تغییر عکس پروفایل اینستاگرام
نوشتهٔ بعدی
چگونه یک چارچوب پیام تجاری ایجاد کنیم

پست های مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست