10 International markets Artboard 1 copy 1

بازاریابی بین المللی: راهنمای جهانی شدن

Rate this post

در زمانی که اکثریت جمعیت جهان از اینترنت استفاده می کنند، مرزهای جغرافیایی نباید مانع رشد شما شود.

کل فروش خرده فروشی تجارت الکترونیک جهانی در سال 2023 به 6.1 تریلیون دلار خواهد رسید. بنابراین اگر به دنبال راه هایی برای افزایش درآمد خود هستید، ممکن است بخواهید بازاریابی بین المللی را در نظر بگیرید.

با این حال، ورود به بازار خارجی به آسانی چرخاندن سوئیچ نیست.

در این راهنما، همه چیزهایی را که باید در مورد بازاریابی بین‌المللی بدانید توضیح می‌دهیم و برخی از استراتژی‌های بازاریابی جهانی را به اشتراک می‌گذاریم.

بازاریابی بین المللی چیست؟

بازاریابی بین المللی فرآیند بازاریابی محصولات یا خدمات شما برای مخاطبان فراتر از مرزهای کشور شما است. بازاریابی بین المللی که به عنوان بازاریابی جهانی نیز شناخته می شود، به تحقیق و برنامه ریزی بسیار بیشتری نسبت به بازاریابی داخلی نیاز دارد.

مزایای بازاریابی بین المللی چیست؟

مزیت اصلی بازاریابی بین المللی این است که به شما کمک می کند به مشتریان بالقوه در سراسر جهان دست پیدا کنید. شما می توانید از بازاریابی بین المللی برای افزایش آگاهی جهانی از برند خود یا مشتریان هدف در کشورهای خاص استفاده کنید.

وقتی مشتریانی در چندین کشور دارید، جریان درآمد شما صرفاً به روندهای اقتصادی و خرید در کشور شما بستگی ندارد.

استراتژی های بازاریابی بین المللی که باید در نظر گرفته شود

در اینجا چند استراتژی بازاریابی بین المللی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که ورود به یک بازار خارجی از یک کسب و کار به تجارت دیگر کاملاً متفاوت به نظر می رسد.

صادرات

صادرات مستقیم محصول خود به مشتریان خارج از کشور به شما این امکان را می دهد که وارد بازار جدیدی شوید بدون اینکه روش انجام تجارت خود را کاملاً متحول کنید. اگر بتوانید هزینه های بازاریابی و حمل و نقل را مدیریت کنید، صادرات ممکن است رویکرد خوبی باشد.

فرانشیز

مشابه فرنچایز فست فود یا خرده فروشی، این مفهوم ساده است: شخص دیگری برای فرصت فروش محصول شما به صورت محلی یا از طرف شما هزینه می پردازد. شما قوانین حق رای دادن را تعیین می کنید، اما امتیازدهی بین المللی همچنین از شما می خواهد که توافقاتی را ایجاد کنید که مطابق با قوانین در مکان خارجی باشد.

صدور مجوز

مشابه فرنچایز، صدور مجوز به یک شریک تجاری اجازه می دهد تا مالکیت معنوی یا برند شما را در ازای دریافت هزینه بفروشد.

پیگیبکینگ

از طریق Piggybacking، شما اساسا به یک تجارت بزرگتر و غیررقیب اجازه می دهید محصول شما را به عنوان بخشی از موجودی خود بفروشد. این را تقریباً به عنوان نوعی فروش کانالی در نظر بگیرید، اما نیاز به اعتماد زیادی به نحوه بازاریابی محصولات شما در خارج از کشور دارد.

سرمایه گذاری مشترک

جوینت ونچر نشان دهنده یک شراکت تجاری است که در آن دو شرکت گرد هم می آیند تا یک محصول یا خدمات منحصر به فرد ایجاد کنند. اگرچه این امر مستلزم بیشترین ریسک گزینه های بالا است، اما پتانسیل بالایی برای بازده دارد (که هر دو مورد مشترک طرفین درگیر هستند).

نکاتی برای ایجاد یک فشار بازاریابی جهانی

موفقیت در بازاریابی بین المللی مستلزم انجام تکالیف شماست.

در زیر سه نکته برای هر برندی که به طور جدی یک کمپین بازاریابی بین المللی را در نظر می گیرد، آورده شده است.

1. مناطقی را با مانع ورود کم هدف قرار دهید

ایده گسترش کسب و کار شما به همان اندازه هیجان انگیز و دلهره آور است.

برای کمک به شما در تعیین محل گسترش، با کاوش در مناطقی که نیاز به پرش از حلقه‌های کمتری دارند، شروع کنید.

سرزمین هایی را در نظر بگیرید که دارای ویژگی های زیر هستند:

 • کم به هیچ مانع زبان. برای یک شرکت مستقر در ایالات متحده استفاده از پیام ها و مواد بازاریابی تقریباً یکسان برای مخاطبان انگلیسی زبان در بریتانیا یا استرالیا بسیار ساده تر است (به Topshop زیر مراجعه کنید).
 • نزدیکی. اگر با حمل و نقل فیزیکی سروکار دارید، بدیهی است که یک مزیت جغرافیایی برای ورود به بازارهای خارجی که نیمی از جهان دورتر از آن نیستند، وجود دارد.
 • جمعیت شناسی مشابه در حالت ایده آل، مخاطبان هدف شما در داخل و خارج از کشور باید مشابه باشند. این موضوع در مورد عواملی مانند جنسیت، سن و قدرت خرج کردن صادق است.

2. هزینه و منابع مرتبط با توسعه را در نظر بگیرید

عقل متعارف می گوید که ورود به بازارهای خارجی ارزان نیست.

در اینجا برخی از هزینه ها وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

 • حمل دریایی
 • حقوقی (فکر کنید: ثبت کسب و کار خود در یک مکان جدید، صدور مجوز، قراردادها و غیره)
 • مالیات های خارجی
 • خدمات ترجمه (برای حساب های رسانه های اجتماعی بین المللی، سئوی چند زبانه و غیره)
 • کارکنان جدید (اعم از دیجیتال یا حضوری، از جمله مشاوران و پیمانکاران)
 • مسافرت رفتن

به همین دلیل است که به نظر می رسد گسترش جهانی مختص غول های شرکتی و نام های معروف است. هرچه بودجه شما بیشتر باشد، توسعه آن آسان تر است.

اما واقعاً به صنعت شما بستگی دارد. این امکان برای یک کسب و کار خرده‌فروشی کوچک‌تر وجود دارد که بدون ایجاد سایت‌های کوچک برای آن مناطق، حمل‌ونقل بین‌المللی یا بازار را به مناطق خاصی ارائه دهد. آن را با غول های تجارت الکترونیکی مانند H&M مقایسه کنید که تقریباً در همه جا حضور دارند.

تصویری از بازاریابی بین المللی H&M در مناطق مختلف

ورود برخی شرکت ها به بازارهای بین المللی آسان تر از سایرین است. به طور خاص، آنهایی که نیازی به نگرانی در مورد محصولات فیزیکی ندارند.

به بازاریابی SaaS به عنوان یک مثال اصلی نگاه کنید. سایت اسپانیایی Sprout Social دارای خلاقیت ها و پیام های مشابه با صفحه اصلی استاندارد ما است.

صفحه اصلی وب سایت اسپانیایی بازاریابی بین المللی Sprout Social

3. تحقیقات بازار خود را مورد توجه قرار دهید

اهمیت تحقیقات بازار هنگام ورود به بازارهای خارجی را نمی توان نادیده گرفت.

به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که بسیاری از شرکت‌های غربی به دلیل نداشتن عزم استراتژیک و شکیبایی نتوانستند در چین گسترش پیدا کنند.

تحقیقات عمیق حساب می شود. هنگام تحقیق در مورد یک قلمرو جدید برای ورود، برند شما باید به این پنج چیز فکر کند:

 • اقتصاد: آیا آنها در آستانه رکود هستند؟ یا آیا آنها رونق اخیر را تجربه کرده اند؟
 • جمعیت شناسی: آیا مصرف کنندگان آنها منعکس کننده مصرف کنندگان شما هستند؟
 • فرهنگ: آیا کشور مترقی، محافظه کار، یا جایی در این بین است؟ آیا تفاوت های فرهنگی وجود دارد که با ارزش های برند شما در تضاد باشد؟
 • آئین نامه: آیا موانع قانونی برای انجام تجارت وجود دارد؟
 • هزینه ها: آیا انجام تجارت در خارج از کشور ارزانتر یا گرانتر خواهد بود؟ آیا هزینه ها مشابه انجام تجارت در خانه خواهد بود؟

به عنوان نکته جانبی، فراموش نکنید که قبل از گسترش احتمالی، یک تحلیل رقابتی انجام دهید.

یاد آوردن: فقط به این دلیل که رقبای مستقیم شما در بازار خاصی درگیر نیستند، به این معنی نیست که بازار برای سازمان شما مناسب نیست.

نحوه استفاده از رسانه های اجتماعی برای بازاریابی بین المللی

رسانه های اجتماعی نقطه شروع خوبی برای یک استراتژی بازاریابی بین المللی با در نظر گرفتن نزدیک به 4 میلیارد کاربر رسانه های اجتماعی در سراسر جهان است.

بیایید نگاهی به برخی از ملاحظات کلیدی رسانه های اجتماعی برای بازاریابی بین المللی بیندازیم.

تعیین کنید که آیا به چندین حساب برند نیاز دارید یا خیر

اگرچه ممکن است ایجاد حساب های جدید برای هر بازار خارجی که می خواهید هدف قرار دهید وسوسه انگیز باشد، مدیریت همه آن حساب ها زمان زیادی می برد. به همین دلیل است که معمولاً برای مارک های بزرگتر مانند Levi’s رزرو می شود.

تصویری از چندین حساب توییتر Levi's، که می تواند به تلاش های بازاریابی بین المللی آنها بر اساس کشور کمک کند

توصیه می‌کنیم از یک حساب واحد جهانی استفاده کنید و زمانی که تقاضا ایجاب می‌کند آن را گسترش دهید.

برای مثال، اگر متوجه شدید که حساب اصلی شما با درخواست‌های خدمات یا سؤالات خارج از کشور بمباران شده است، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که یک حضور اجتماعی تکمیلی ایجاد کنید.

فرصت هایی را برای ارسال متقابل و متنوع کردن استراتژی محتوای خود کشف کنید

ورود به بازارهای خارجی به معنای فرصت های خلاقانه جدید در مورد استراتژی محتوای اجتماعی شماست.

برای مثال، ممکن است بسته به مکان مخاطب خود، پیام‌ها و مطالب بازاریابی جداگانه را تعریف کنید.

برندهایی مانند نتفلیکس حساب‌های توییتری را بر اساس جغرافیا اختصاص داده‌اند که برخی از آنها کاملاً متفاوت از حساب اصلی خود هستند.

نمای حساب توییتر نتفلیکس فیلیپین که علایق مخاطبان محلی آنها را هدف قرار می دهد. نمای حساب توییتر نتفلیکس ایالات متحده که منافع مخاطبان محلی آنها را هدف قرار می دهد.

گفته می‌شود، ممکن است مواردی وجود داشته باشد که شما ترجیح می‌دهید محتوای رسانه‌های اجتماعی خود را بدون توجه به جغرافیای جغرافیایی خود ارسال کنید و دوبار آن را به اشتراک بگذارید. با استفاده از ابزارهای زمان‌بندی Sprout Social، می‌توانید تمام دارایی‌های اجتماعی خود را مدیریت کنید و پست‌ها را به‌طور مناسب برنامه‌ریزی کنید تا اطمینان حاصل کنید که خود را ضعیف نمی‌کنید.

استفاده از یک تقویم برنامه ریزی اجتماعی، مانند این، برای بازاریابی بین المللی مهم است تا اطمینان حاصل شود که بیشترین بهره را از محتوای خود می برید.

کمپین هایی بسازید که به زبان مخاطبان شما صحبت می کنند

هنگام صحبت با مشتریان خارج از کشور به لحن و زبان خود توجه کنید. استفاده از اصطلاحات اشتباه یا املای «آمریکایی‌شده» می‌تواند برای مخاطب خارجی آزاردهنده باشد. برای مثال، چیزی که مردم در ایالات متحده به آن «کوزی» می‌گویند، استرالیایی‌ها آن را «دارنده کلنگ» می‌گویند. این محصول یکسان است (و اثرات عایق یکسانی روی نوشیدنی کنسرو شده شما دارد)، اما اصطلاحات آن کاملاً متفاوت است.

فرهنگ و آداب و رسوم مخاطبان خود را درک کنید

امروزه شرکت ها باید از نظر فرهنگی حساس باشند. اگر این کار را انجام ندهید، می‌توانید برندتان را ناممکن به نظر بیاورید و فرصت‌های ارتباط با مشتریانتان را از دست بدهید.

آشنایی با فرهنگ بازار هدف بسیار مهم است. باشگاه فوتبال آرسنال با به رسمیت شناختن تعطیلات بین المللی آگاهی فرهنگی را به نمایش می گذارد.

عدم درک فرهنگ ها و آداب و رسوم ممکن است باعث شود فرصت های ارتباط با مشتریان خود را از دست بدهید.

مقررات را دوباره چک کنید

بازاریابی که در کشور شما کار می کند ممکن است به دلیل قوانین و مقررات مختلف در خارج از کشور به خوبی کار نکند.

GDPR اتحادیه اروپا نمونه درخشانی است از اینکه چگونه بازاریابان باید بر اساس محل کسب و کار خود سازگار شوند. GDPR بازاریابان بین‌المللی را وادار کرده است که درباره نحوه جمع‌آوری و استفاده از داده‌های مشتریان اتحادیه اروپا تجدید نظر کنند.

تخطی از این مقررات حفظ حریم خصوصی داده ها می تواند پرهزینه باشد، بنابراین اگر قصد دارید برای هر کسی در اتحادیه اروپا بازاریابی کنید، آنها را مرور کنید.

هزینه های خود را درک کنید

عواملی مانند هزینه به ازای هر کلیک و هزینه تبلیغات فیس بوک از ایالات متحده گرفته تا مثلاً اندونزی یا هند بسیار متفاوت است. وقتی در مورد این هزینه ها شک دارید، با دیگرانی که واقعاً کمپین های بین المللی را اجرا کرده اند مشورت کنید یا خودتان یک کمپین آزمایشی را اجرا کنید.

به زمان بندی پست های خود توجه کنید

اوه، و در مورد مناطق زمانی را فراموش نکنید!

همانطور که توسط تحقیقات ما در مورد بهترین زمان برای ارسال پست در رسانه های اجتماعی نشان داده شده است، نرخ تعامل بسیار به زمان بستگی دارد.

بهترین زمان برای ارسال در اینستاگرام جهانی 2022

اینجاست که ابزاری مانند Sprout به کار می آید.

Sprout نه تنها به شما این امکان را می‌دهد که پست‌های خود را از قبل در صف قرار دهید تا همیشه به زمان‌های بهینه انتشار برسید، بلکه می‌توانید به‌طور خودکار تشخیص دهید که چه زمانی مخاطبان شما بیشتر درگیر هستند و در آن زمان‌ها منتشر کنید.

ابزار زمان‌بندی Sprout Social گزینه‌هایی را برای زمان‌های ارسال بهینه بر اساس سابقه تعامل مخاطبان شما ارائه می‌کند.

آیا بازاریابی بین المللی برای کسب و کار شما منطقی است؟

کسب و کارها به درستی می خواهند در اسرع وقت مخاطبان خود را افزایش دهند.

گاهی اوقات ورود به بازار خارجی بهترین راه برای انجام این کار است.

البته، شما نمی توانید کسب و کار خود را فقط از روی هوس گسترش دهید. با انجام تحقیقات کامل، بهتر می توانید خود را برای موفقیت آماده کنید و تصمیم بگیرید که آیا بازاریابی بین المللی واقعاً منطقی است یا خیر.

اگر هنوز در حصار هستید، راهنمای کامل ما در مورد بازاریابی رسانه‌های اجتماعی را برای راهنمایی‌های بیشتر برای کمک به شروع کار بررسی کنید.

نوشتهٔ پیشین
میم های رسانه های اجتماعی: بهترین هایی که در سال 2022 دیده ایم
نوشتهٔ بعدی
صحبت با رئیس خود در مورد فرسودگی شغلی: چگونه بگوییم که غرق شده اید

پست های مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست