Social media engagement

تعامل در رسانه های اجتماعی: چیست و چگونه می توان آن را بهبود بخشید

5/5 - (1 امتیاز)

تعامل در رسانه های اجتماعی نان و کره بازاریابی رسانه های اجتماعی است. بسیاری از برندها خواهان تعامل بیشتر در پست‌های رسانه‌های اجتماعی خود هستند، اما نمی‌دانند چه کاری انجام دهند یا در همان استراتژی قدیمی گیر کرده‌اند. بعلاوه، مانور دادن الگوریتم های خوراک با توجه به اینکه اغلب، گاهی بدون اطلاع قبلی در حال تغییر هستند، دشوار است.

تعامل شما در رسانه های اجتماعی همیشه می تواند بهبود یابد. حداکثر سطح تعاملی که فرد بتواند به آن برسد وجود ندارد. هرچه مخاطبان شما بیشتر درگیر باشند، افراد دیگر پست های شما را بیشتر خواهند دید و بهتر به آن اهداف رسانه های اجتماعی دست یابید.

بیایید بیشتر به دنیای تعامل رسانه های اجتماعی بپردازیم تا بتوانیم نحوه افزایش آن را بهتر درک کنیم.

تعامل در رسانه های اجتماعی چیست؟

تعامل در رسانه های اجتماعی یک اصطلاح چتر برای اقداماتی است که میزان تعامل مخاطبان شما با محتوای شما را منعکس و اندازه گیری می کند. تعامل در رسانه های اجتماعی می تواند شامل لایک، نظر و اشتراک گذاری باشد، اما بسته به پلت فرم متفاوت است.

به عنوان مثال، در فیس بوک، تعامل به معنای تمام راه های ممکن برای تعامل با پست ها و نمایه یک صفحه، پیام ها و اشاره ها است که همه با هم اضافه شده اند. اما تعامل را می توان به حوزه های مختلفی تقسیم کرد:

  • تعامل با صفحه شما: کلیک روی دکمه فراخوان، کلیک نمایه، کلیک هر برگه
  • تعامل با پست های شما: نظرات، لایک ها، اشتراک گذاری ها
  • تعامل در پیام رسانی مستقیم: ارسال پیام به یک صفحه یا پاسخ به یک پیام
  • تعامل با صفحات دیگر: اشاره به صفحه شما، اظهار نظر در مورد پست های صفحات دیگر

این لیست جامعی از تعاملی نیست که می تواند در فیس بوک اتفاق بیفتد، اما به شما ایده می دهد که از کجا شروع به محدود کردن اهداف خود کنید.

وقتی به اعداد نامزدی بین ماه‌ها یا حتی سال‌ها نگاه می‌کنید، این دید پرنده در شناسایی یک روند عالی است. اما برای درک اینکه چگونه می‌توانید تصویر بزرگ‌تر را بهبود ببخشید، به معیارهای دیگری نیاز دارید. ترفند این است که درک کنید تعامل در یک سطح گسترده چیست و چگونه آن را در سطح خرد بررسی کنید.

نکاتی برای افزایش تعامل در رسانه های اجتماعی

1. بدانید که کجا می توانید معیارهای تعامل را پیدا کنید

اکثر شبکه های اجتماعی بزرگ مانند توییتر، اینستاگرام و تیک تاک به شما امکان می دهند معیارهای تعامل خود را در تجزیه و تحلیل بومی خود مشاهده کنید. این داشبوردهای بومی به شما این امکان را می‌دهند که تعامل‌هایی از جمله لایک‌ها، نظرات، اشتراک‌گذاری‌ها، برداشت‌ها و موارد دیگر را مشاهده کنید.

همچنین می توانید از ابزارهای مدیریت رسانه های اجتماعی شخص ثالث مانند Sprout Social استفاده کنید تا به شما کمک کند معیارهای تعامل خود را در یک مکان مشاهده و درک کنید.

برای مثال، می‌توانید ببینید چه پست‌هایی بهترین عملکرد را بر اساس نمایه دارند. در مثال زیر، تعداد تعاملات اینستاگرام برای شما جمع شده است. همراه با نرخ تعامل، می توانید تعداد بازدیدها و میانگین دسترسی به هر پست را مشاهده کنید.

این را چگونه تحلیل می کنید؟ اگر مشاهده می‌کنید که تعامل پست هفته‌ای در هفته کاهش می‌یابد، پست‌های شما باید طوری تنظیم شوند که بیشتر با مخاطبان شما مطابقت داشته باشند (با فرض اینکه هیچ چیز دیگری در دنیا یا در تبلیغات پولی شما تغییر نکرده است).

اگر یک پست دارای نرخ تعامل به طور قابل توجهی بالاتر از پست های دیگر است، مهم است که به آنچه باعث برجسته شدن آن شده است توجه داشته باشید. این به شما کمک می کند تا تشخیص دهید که اگر می خواهید تعامل خود را به طور کلی بهبود بخشید، روی چه حوزه ای از محتوا تمرکز کنید.

2. تعیین اهداف و تعریف معیارها

درک معیارهای مختلف رسانه های اجتماعی و معنای آنها در هر پلتفرم بسیار مهم است. این به این دلیل است که اهداف رسانه های اجتماعی شما تعیین می کند که از چه معیارهایی استفاده می کنید. برای هر هدف، به یک معیار مرتبط نیاز دارید، که مشخص می کند استراتژی اجتماعی شما کارآمد است یا خیر.

اهداف تعامل روشنی را تعیین کنید تا بدانید تلاش‌های محتوایی خود را روی چه چیزی متمرکز کنید. اگر می خواهید درگیری بیشتر در پست های خود داشته باشید، می دانید که باید روی ایجاد محتوای جالب تمرکز کنید. معیارهایی که با آن مرتبط است، مربوط به تعامل پست خواهد بود: چند نفر با پست‌های شما تعامل داشتند و چه نوع تعاملی را اجرا کردند؟

3. پلتفرم خود را درک کنید

هر پلتفرم معیارها، گرایش‌ها و فرهنگ خاص خود را دارد، بنابراین باید استراتژی تعامل در رسانه‌های اجتماعی خود را طوری تنظیم کنید که تفاوت‌های ظریف هر شبکه را در نظر بگیرید.

بیش از 15 پلتفرم رسانه اجتماعی وجود دارد که برندها در سال 2022 از آنها استفاده می کنند، اما این بدان معنا نیست که شما باید به هر یک بپیوندید. تحقیقات خود را انجام دهید و در نظر بگیرید که کدام برنامه های رسانه اجتماعی برای کسب و کار و مخاطبان شما بهترین هستند، که ما را به نکته بعدی هدایت می کند.

4. مخاطبان خود را بشناسید

کلید بهبود تعامل شما در رسانه های اجتماعی، درک مخاطبان هدف شما است – گروهی از افرادی که به احتمال زیاد به محصول یا خدمات شما علاقه مند هستند.

به عنوان مثال، اگر شما یک شرکت B2B هستید، لینکدین می تواند بهترین گزینه باشد زیرا بر روی شبکه های حرفه ای متمرکز است و بسیاری از مارک های B2B در حال حاضر در این پلتفرم فعال هستند.

برند شما در حال تولید محتوا برای مخاطبان شماست، بنابراین همیشه آنها را در ذهن داشته باشید، از تصمیم گیری برای ایجاد محتوا تا تعیین بهترین زمان برای ارسال در رسانه های اجتماعی.

5. اجزای یک پست جذاب را درک کنید

هر شبکه از نظر پست های جذاب کمی متفاوت است، اما شباهت ها همچنان برجسته است. در Sprout Social Index™، دریافتیم که ویدیوی کوتاه، تصاویر و ویدیوی زنده سه نوع جذاب‌ترین نوع محتوای اجتماعی درون فید هستند.

ما همچنین متوجه شدیم که مصرف‌کنندگانی که به دنبال پست‌های معتبری مانند گواهی‌های مشتری هستند که محصول یا خدمات برندها را برجسته می‌کند.

اینفوگرافیک Sprout Social Index™ که انواع محتوایی را که مصرف‌کنندگان می‌خواهند در شبکه‌های اجتماعی از برندها ببینند برجسته می‌کند.

توجه داشته باشید که چه محتوایی در هر پلتفرم به خوبی انجام می شود و در نظر بگیرید که آیا می تواند به خوبی با مخاطبان شما طنین انداز شود یا خیر. تجزیه و تحلیل های خود را بررسی کنید تا تشخیص دهید که آیا این نوع پست ها چگونه با مخاطبان شما کار می کنند یا خیر. مجموعه ای از ایده های رسانه های اجتماعی برای امتحان کردن یا الهام گرفتن از آنها وجود دارد، بنابراین از خلاقیت نترسید.

6. محتوای قابل اشتراک گذاری ایجاد کنید

ممکن است با عبارت «لایک، نظر و اشتراک‌گذاری را فراموش نکنید» آشنا باشید، اما راه‌های زیادی برای افزایش اشتراک‌گذاری در رسانه‌های اجتماعی غیر از درخواست صریح وجود دارد.

برای مثال، محتویات بصری مانند ویدیوها و تصاویر کوتاه به احتمال زیاد به اشتراک گذاشته می‌شوند، بنابراین سعی کنید پست‌های بیشتری ایجاد کنید که یکی یا هر دو را داشته باشد.

اگر محتوای قابل اشتراک‌گذاری ایجاد کنید، تعامل شما در رسانه‌های اجتماعی افزایش می‌یابد. مردم در رسانه‌های اجتماعی از اشتراک‌گذاری پست‌هایی که از آنها لذت می‌برند، تحسین می‌کنند یا ارزشمند هستند، لذت می‌برند، بنابراین محتوایی را ایجاد و تنظیم کنید که دنبال‌کنندگان شما را وادار کند دکمه اشتراک‌گذاری را فشار دهند.

7. بدانید چه زمانی در شبکه های اجتماعی پست بگذارید

دانستن بهترین زمان برای ارسال پست در رسانه های اجتماعی، کلید دیگری برای افزایش تعامل شماست. شناسایی بهترین زمان برای پست کردن بر اساس پلتفرم و مخاطبانتان به شما کمک می کند تا تعیین کنید چه زمانی پست های بعدی را اولویت بندی کنید.

دانستن تعداد دفعات ارسال در رسانه های اجتماعی به همان اندازه مهم است زیرا نمی خواهید مخاطبان خود را با محتوای زیاد پر کنید. شما می خواهید به نقطه ای شیرین برخورد کنید که به شما امکان می دهد در رسانه های اجتماعی حضور فعال داشته باشید. با توجه به Sprout Social Index™، نقطه شیرین حدود 1-2 پست در روز برای برندها است.

8. استراتژی خود را اجرا کنید

آخرین نکته تعامل رسانه های اجتماعی ما ساده است: استراتژی خود را اجرا کنید. به آزمایش، تکرار و آزمایش استراتژی بازاریابی رسانه های اجتماعی خود عادت کنید. رسانه های اجتماعی همیشه در حال تغییر هستند، بنابراین استراتژی شما نیز باید در طول سال تغییر کند.

ایده هایی برای جذاب کردن پست های رسانه های اجتماعی

راه های مختلفی وجود دارد که می توانید برای پست های رسانه های اجتماعی خود فتنه و تعامل ایجاد کنید. برخی از آنها کوتاه مدت تر هستند در حالی که برخی دیگر بیشتر استراتژی های بلندمدت هستند. ترکیبی از هر دو باید حساب های شما را در بهترین شکل نگه دارد.

در اینجا برخی از پست های تعامل رسانه های اجتماعی مورد علاقه ما برای کمک به الهام بخشیدن به استراتژی شما آورده شده است:

مارول اینترتینمنت: هدیه با شرکت های دیگر

یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای به دست آوردن تعامل با حساب خود، میزبانی یک هدیه است. مردم دوست دارند چیزهای رایگان دریافت کنند، و اگر آن را یک هدیه متمرکز بر نامزدی قرار دهید، می تواند به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند. برای مثال، بسیاری از این مسابقات از فالوورها می خواهند که لایک کنند، نظر بدهند، دوستی را تگ کنند و/یا برای ورود دنبال کنند.

این هدایا در توییتر یا اینستاگرام رایج است، اما می توان آنها را در سیستم عامل های دیگر نیز انجام داد. حتی می توانید مسابقه را در پلتفرم های مختلف میزبانی کنید.

شما می توانید هدایا را با شخصی سازی آن برای مخاطبان خود خاص تر کنید. مارول اخیراً این کار را انجام داد، زمانی که آنها یک هدایای یک ماهه برای آن اعلام کردند #MarvelInsider، برنامه وفاداری برای طرفداران.

اختلاف: خلاق و خنده دار باشید

طنز در رسانه های اجتماعی بسیار پیش می رود، به خصوص اگر از نوع طنزی باشد که مخاطبان شما از آن لذت می برند و با آن درگیر می شوند. Discord به خاطر لحن سبک و هوس انگیزش در توییتر شناخته شده است. آنها از آن در توییت زیر برای معرفی طلسم جدید خود استفاده می کنند.

اگرچه ما خلاقیت را تشویق می کنیم، اما توجه داشته باشید که طنز لزوما برای هر برند یا صنعتی مناسب نیست. گزارش Sprout Social Index، ویرایش یازدهم: گزارش شخصیت اجتماعی نشان می‌دهد که از هر 4 مصرف‌کننده 3 نفر از برندها می‌خواهند شوخ طبعی داشته باشند، اما تنها یک سوم می‌خواهند این شوخ طبعی خنده‌دار باشد.

Bearverse: ایجاد FOMO

ترس از دست دادن (FOMO) یک تاکتیک قوی برای استفاده زمانی است که می خواهید مردم به برند شما توجه کنند. فروش فلش و محتوای جذاب هر دو در این دسته قرار می گیرند.

بازی ویدیویی Bearverse گیمرها را تشویق کرد تا برای فروش فلش آتی ثبت نام کنند:

این فروش با به اشتراک گذاشتن چیزی که دیگران هنوز ندیده اند با فالوورهایشان تجربه ای انحصاری ایجاد کرد. این امر مخاطبان خود را تشویق می کند که چشمان خود را به فید Bearverse نگاه کنند تا هیچ معامله انحصاری را از دست ندهند.

ظرف فوری: فراتر از پست های فید فکر کنید

پست‌های فید تنها انواع پست‌هایی نیستند که برای تعامل در دسترس شما هستند. پیام‌های مستقیم، پاسخ‌ها و تعاملات داستانی همگی در اعداد تعامل حساب می‌شوند.

گروه‌های فیس‌بوک مارک‌دار، مانند انجمن Instant Pot، راهی عالی برای افزایش تعامل فراتر از پست‌های تبلیغاتی سنتی هستند.

صفحه Instant Pot Community در Facebook Groups

طرفداران اجاق برقی می توانند به گروه عمومی بپیوندند تا سؤال بپرسند، دستور العمل ها را به اشتراک بگذارند و با سایر غذاخوری هایی که عاشق آشپزی با دیگ فوری خود هستند ارتباط برقرار کنند.

این گروه بیش از 3.1 میلیون عضو دارد، اما این برند پست های تبلیغاتی را در جامعه محدود می کند. به جای آن، از «محصول جدید دوشنبه» برای نمایش محصول جدیدی استفاده می‌کنند که ممکن است جامعه از آن لذت ببرد. آنها همچنین چندین راهنما را برای کمک به اعضا در یادگیری نحوه استفاده از ظرف فوری ارائه می دهند.

فواید لوازم آرایشی: از برچسب هایی استفاده کنید که تعامل را تشویق می کند

استیکرها جزء بزرگتر استوری اینستاگرام هستند. از نظرسنجی گرفته تا سؤال و برچسب چالش جدید، گزینه‌های زیادی برای جذاب‌تر کردن داستان‌هایتان دارید.

به عنوان مثال، Benefit Cosmetics دارای فایل‌های GIF برای استفاده مشتریان است که در زیر نشان داده شده است:

جامیا از استیکر Benefit در ماکت استوری اینستاگرام استفاده می کند

استیکرها تعامل را تشویق می کنند زیرا مخاطبان شما می توانند به راحتی از آنها در استوری های خود استفاده کنند و برند شما را با مشتریان بالقوه بیشتری به اشتراک بگذارند.

لوازم آرایشی سرسبز: در تعطیلات سرگرم کننده به روش برند خود افراط کنید

از بازاریابی فصلی پاییز برای ارتباط با مخاطبان خود به شیوه ای تازه و جذاب استفاده کنید.

به عنوان یک شرکت لوازم آرایشی، لوش و هالووین دست به دست هم می دهند. این برند با YouTuber Alexys Fleming (Madeyewlook) همکاری کرد تا با استفاده از مجموعه هالووین 2022 ظاهری آرایش ایجاد کند.

این همکاری با بخش نظرات پرجمعیت و بیش از 3.1 هزار لایک نتیجه می دهد.

3. Dunkin’ x elf: مشارکت های تجاری

یکی دیگر از استراتژی های آزموده شده و واقعی برای تعامل و فروش، همکاری با سایر برندهای همفکر برای تولید چیزی سرگرم کننده و جالب است.

با این حال، حتی شراکت های غیرمعمول نیز می توانند در صورت اجرای صحیح کار کنند. Dunkin’ Donuts و Elf با خط تولید لوازم آرایشی با مضمون دونات درس بزرگی در همکاری با برند 101 ارائه می دهند:

نظرات و لایک‌ها نشان می‌دهد که مخاطبان آن‌ها از جفت‌های نامحتمل محصولات جدید قدردانی می‌کنند.

ایجاد یک برنامه تعامل در رسانه های اجتماعی

نکات و نمونه های برند ما به شما کمک می کند تا تعامل خود را افزایش دهید. به جستجوی نمونه‌های برند مانند نمونه‌هایی که برای الهام گرفتن ارائه کرده‌ایم، ادامه دهید، زیرا این تنها آغاز سفر برنامه مشارکت شما در رسانه‌های اجتماعی است.

از برنامه 30 روزه رسانه های اجتماعی ما برای کمک به طراحی و اجرای ایده های تعامل بیشتر در رسانه های اجتماعی استفاده کنید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که الگو را پر کنید تا به بهبود معیارهای تعامل خود ادامه دهید.

نوشتهٔ پیشین
چگونه تولیدکنندگان محتوا را برای کمپین بعدی خود پیدا کنید
نوشتهٔ بعدی
چگونه از پلتفرم حمایت از Sprout استفاده می کنیم

پست های مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست