Social Media Analytics

راهنمای تحلیل و گزارش رسانه های اجتماعی

Rate this post

هنگام ایجاد استراتژی رسانه های اجتماعی خود، اهداف و اهدافی را انتخاب می کنید که می خواهید تلاش های بازاریابی شما به آنها برسد. اما اگر تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی، معیارها و عملکرد خود را زیر نظر نداشته باشید، چگونه متوجه خواهید شد که آیا به آن اهداف می رسید یا خیر؟

تجزیه و تحلیل رسانه‌های اجتماعی برای اثبات بازگشت سرمایه، تصمیم‌گیری آگاهانه کسب‌وکار و بسیاری موارد دیگر کلیدی است – و خوشبختانه، تقریباً هر پلتفرمی شکل خاص خود را از تجزیه و تحلیل درون برنامه‌ای ارائه می‌کند. به علاوه، تعدادی ابزار تحلیل رسانه های اجتماعی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند عملکرد خود را با عمق بیشتری نظارت کنید.

در طول این مقاله، به این موضوع می پردازیم که چرا تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی بسیار مهم است و باید به کدام نوع از تجزیه و تحلیل ها توجه زیادی داشته باشید.

تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی چیست؟

تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی به مجموعه داده ها و معیارهایی اشاره دارد که به شما کمک می کند عملکرد کلی رسانه های اجتماعی خود را اندازه گیری کنید. این به بازاریابان کمک می کند تا بفهمند کدام نوع از محتوای رسانه های اجتماعی به بهترین وجه با مخاطبانشان طنین انداز می شود تا بتوانند استراتژی خود را بر اساس آن شکل داده و تطبیق دهند.

اهمیت تحلیل رسانه های اجتماعی چیست؟

تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی به بازاریابان در انجام تعدادی از وظایف، از اطلاع رسانی استراتژی تا برنامه ریزی کمپین ها و ایده های محتوا، کمک می کند. پنج مزیت عمده وجود دارد که ردیابی تحلیل های اجتماعی می تواند به آنها کمک کند.

1. ترندسپاتینگ

Trendspotting عمل مشخص کردن روندهای آینده قبل از تبدیل شدن به جریان اصلی است و نظارت دقیق بر تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی می تواند به شما در انجام این کار کمک کند. برخی از روندهایی که تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی شما می تواند به شما در تعیین آنها کمک کند عبارتند از:

 • کدام پلتفرم ها کشش و محبوبیت بیشتری به دست می آورند (یا محبوبیت خود را از دست می دهند)
 • موضوعات مورد علاقه که مخاطبان شما در مورد آنها صحبت می کنند (و نام تجاری شما را در گفتگوها ذکر می کنند)
 • انواع تبلیغاتی که مخاطب شما به آن علاقه دارد
 • اینفلوئنسرها و محصولات جدید در جایگاه شما
 • انواع محتوایی که مخاطبان شما بیشتر با آن درگیر هستند

اگر به درستی تجزیه و تحلیل شود، آمار رسانه‌های اجتماعی شما می‌تواند کمک بزرگی در شناسایی مواردی که باید بیشتر پست کنید، نوع محتوایی که محبوب‌تر می‌شوند و مخاطبان شما می‌خواهند در سه‌ماهه یا سال آینده بیشتر درباره آن‌ها بشنوند، کمک زیادی می‌کند.

2. احساس برند

احساسات برند در نهایت به این معناست که مردم چه احساسی نسبت به برند شما دارند. این شامل تمام احساسات مثبت و منفی است که به صورت آنلاین مورد بحث قرار می گیرند، و احساسات برند شما را می توان از طریق تجزیه و تحلیل احساسات با بررسی تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی اندازه گیری کرد.

این می تواند به اطمینان حاصل شود که مخاطبان شما از کسب و کار شما راضی هستند و می توانید مشتریان ناراضی را شناسایی و مدیریت کنید.

3. ادراک ارزش

ادراک ارزش (یا ارزش درک شده) به نظر کلی مشتری در مورد محصول یا خدمات برند شما اشاره دارد و اینکه آیا می تواند نیازهای آنها را برآورده کند یا خیر. ارزش درک شده کلیدی برای تعیین تقاضا و حتی قیمت یک محصول یا خدمات است. برای مثال، اگر محصول شما ارزش درک شده پایینی داشته باشد، مشتریان حاضر نخواهند بود برای آن هزینه زیادی بپردازند.

شما می توانید با استفاده از ابزارهای گوش دادن اجتماعی و نظارت بر تجزیه و تحلیل و داده های آن داشبورد، ادراک ارزش را اندازه گیری کنید. این می تواند به هدایت استراتژی شما کمک کند و محتوایی را که ایجاد می کنید هدایت کند تا درک ارزش را بهبود بخشد و مطمئن شوید که نشان می دهید چگونه محصول یا خدمات شما می تواند به نقاط مهم دردناک ضربه بزند.

4. تعیین اهداف رسانه های اجتماعی

تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی همچنین می تواند به شما کمک کند ببینید کدام کانال ها و محتوا عملکرد خوبی دارند و به شما کمک می کند تا اهداف و اهداف رسانه های اجتماعی عملی و واقع بینانه ایجاد کنید.

کلمه کلیدی در اینجا واقع بینانه است. اگر به تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی خود نگاهی بیندازید و متوجه شوید که حساب اینستاگرام شما 10 فالوور در هفته در حال افزایش است، تلاش برای جهش از 5000 فالوور به 10000 فالوور در یک سه ماهه است. نه یک هدف واقعی، حتی اگر استراتژی ارسال خود را اصلاح کنید.

در عوض ممکن است سعی کنید هدفی را ایجاد کنید که در عوض حساب شما شروع به افزایش 20 فالوور در هفته کند و به طور پیوسته این هدف را از آنجا افزایش دهید.

5. اثبات ROI

در نهایت، تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی شما می تواند به اثبات بازگشت سرمایه (ROI) تلاش های بازاریابی رسانه های اجتماعی شما کمک کند. هر بار که یک کمپین جدید اجرا می کنید، تجزیه و تحلیل های اجتماعی خود را زیر نظر بگیرید تا ببینید چگونه محتوا کار می کند، آیا مردم روی وب سایت شما کلیک می کنند و آیا فروش جدیدی ایجاد می کنید.

ردیابی UTM و کوتاه کردن URL دو روشی هستند که اثبات بازگشت سرمایه از طریق تجزیه و تحلیل را آسان تر می کنند. به این ترتیب، می‌توانید کلیک‌ها و خریدهای کمپین خاصی را که به تلاش‌های رسانه‌های اجتماعی شما بازمی‌گردد، ردیابی کنید.

انواع تحلیل رسانه های اجتماعی چیست؟

انواع مختلفی از تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی وجود دارد که باید نظارت داشته باشید که می تواند به هدایت استراتژی شما و کشف داده ها و اطلاعات مختلف کمک کند. در زیر شما را با شش نوع اصلی تجزیه و تحلیل آشنا خواهیم کرد.

تجزیه و تحلیل عملکرد

اول از همه، شما باید عملکرد کلی تلاش های رسانه های اجتماعی خود را اندازه گیری کنید. این شامل معیارهای رسانه های اجتماعی مانند:

 • برداشت ها
 • رسیدن
 • دوست دارد
 • نظرات
 • سهام
 • بازدیدها
 • کلیک می کند
 • حراجی

می توانید به راحتی همه اینها را در داشبورد Sprout Social خود اندازه گیری کنید:

این نشان می‌دهد که محتوای بازاریابی واقعی شما چگونه عمل می‌کند، آیا باید محتوایی را که پست می‌کنید تغییر دهید و به نظر می‌رسد مخاطبان شما کدام نوع پست‌ها را بیشتر دوست دارند.

تجزیه و تحلیل مخاطب

در مرحله بعد، باید نگاهی به تجزیه و تحلیل مخاطبان خود بیندازید. این به شما کمک می کند تا متوجه شوید که مخاطبان شما به چه جمعیتی از مخاطبان دسترسی دارند – و اطمینان حاصل کنید که آنها با مخاطبان هدف شما مطابقت دارند. اگر نه، ممکن است لازم باشد استراتژی محتوای خود را برای جذب بهتر افرادی که قصد دسترسی به آنها را دارید، تنظیم کنید.

تجزیه و تحلیل مخاطب شامل داده هایی مانند:

 • سن
 • جنسیت
 • محل
 • دستگاه

با Sprout Social، می‌توانید تجزیه و تحلیل مخاطبان درباره موضوعات خاص مرتبط با صنعت خود را نیز جمع‌آوری کنید، که می‌تواند به شما در ایجاد نمایه‌های مشتری کمک کند. در اینجا نمونه ای از آنچه می تواند برای یکی از موضوعات شما باشد آورده شده است:

گزارش جمعیتی مخاطب

تحلیل رقبا

یکی دیگر از زمینه های کلیدی که باید به آن توجه کرد، نحوه عملکرد رقبای شما در رسانه های اجتماعی است. چند فالوور دارند؟ نرخ مشارکت آنها چقدر است؟ به نظر می رسد چند نفر با هر یک از پست های خود درگیر هستند؟

سپس می‌توانید این داده‌ها را با داده‌های خود مقایسه کنید تا ببینید که چگونه در کنار هم قرار می‌گیرید – و همچنین رشد واقعی در تعامل برای اهداف شما چقدر است.

با استفاده از ابزاری مانند Sprout می‌توانید همه این داده‌ها را در یک مکان جمع‌آوری کنید و آن‌ها را شبکه به شبکه اندازه‌گیری کنید.

داشبورد تحلیل رقبای رسانه های اجتماعی

توجه داشته باشید که میانگین شما چگونه با میانگین رقبای شما برابری می کند و استراتژی رسانه های اجتماعی خود را بر اساس آن تنظیم کنید.

تجزیه و تحلیل تبلیغات پولی

وقتی پشت پست‌های خاص رسانه‌های اجتماعی پول می‌گذارید، می‌خواهید مطمئن شوید که عملکرد خوبی دارند. به همین دلیل است که باید کاملاً به تجزیه و تحلیل تبلیغات پولی خود توجه کنید.

برخی از مهم ترین تجزیه و تحلیل های تبلیغاتی برای اندازه گیری عبارتند از:

 • تعداد تبلیغات فعال
 • کلیک می کند
 • نرخ کلیک
 • هزینه به ازای هر کلیک
 • هزینه هر تعامل
 • هزینه به ازای هر اقدام
 • نرخ تبدیل
 • کل هزینه تبلیغات

هر پلتفرم رسانه اجتماعی که تبلیغات را از طریق آن اجرا می کنید، داشبورد مخصوص به خود را دارد تا همه این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد، اما ممکن است بخواهید صفحه گسترده خود را نیز برای ردیابی کل تبلیغات و هزینه تبلیغات ایجاد کنید.

تحلیل اینفلوئنسر

اگر کمپین های اینفلوئنسر مارکتینگ را اجرا می کنید، ردیابی موفقیت این مشارکت ها برای اثبات ROI ضروری است. برخی از داده هایی که می خواهید آنها را پیگیری کنید عبارتند از:

 • تعداد پست های ایجاد شده به ازای هر اینفلوئنسر
 • تعداد کل تعاملات در هر پست
 • اندازه مخاطب هر اینفلوئنسر
 • استفاده از هشتگ و تعامل

این می تواند به شما کمک کند تا تعامل کلی را از کمپین های تأثیرگذار خود بسنجید. همچنین می‌توانید کدهای تبلیغاتی را برای هر فرد اینفلوئنسر ایجاد کنید تا تیم شما بتواند بگوید هر اینفلوئنسر چقدر فروش داشته است.

تحلیل احساسات

آخرین بخش عمده از تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی که می خواهید ردیابی کنید، احساسات برند است. ما قبلاً در مورد این موضوع صحبت کردیم و اینکه چگونه تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی می توانند به شما در تعیین این موضوع کمک کنند. می‌توانید از تاکتیک‌های گوش دادن اجتماعی برای سنجش مفهوم موضوعی خاص استفاده کنید. در این مثال، موضوع گفته شده نام تجاری شما خواهد بود.

داشبورد شنیداری اجتماعی Sprout همچنین می‌تواند به اندازه‌گیری احساسات برند شما کمک کند، و نشان می‌دهد که کاربران چه احساسی در مورد برند شما یا هر موضوع برندی که تعیین کرده‌اید را نشان می‌دهد.

داشبورد تحلیل احساسات

شروع به اندازه گیری تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی خود کنید

کورکورانه وارد استراتژی رسانه های اجتماعی خود نشوید. نظارت و اندازه گیری تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی خود را شروع کنید تا بدانید مخاطبان شما در مورد محصول یا صنعت شما چه احساسی دارند، چه نوع محتوایی به بهترین شکل طنین انداز می شود، چه تعداد فروش از طریق رسانه های اجتماعی ایجاد می کنید و موارد دیگر.

با یک آزمایش رایگان Sprout Social شروع کنید تا بفهمید چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم همه این موارد و موارد دیگر را از طریق داشبورد جامع خود اندازه‌گیری کنید.

نوشتهٔ پیشین
بهبود روابط آژانس و مشتری با گردش کار تایید
نوشتهٔ بعدی
چگونه می توانم از رایانه خود در اینستاگرام عکس ارسال کنم؟

پست های مرتبط

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.