شبکه های اجتماعی

چگونه می توان اهداف رسانه های اجتماعی را تعیین کرد و از آنها فراتر رفت [9 Examples]

Summarize this content to 300 words in Persian Lang

اگر از خود می‌پرسید: آیا جدیدترین TikTok ویروسی شما به سود شرکت شما کمک می‌کند؟ آیا تمام تلاش های شما در جهت چیزی ملموس کار می کند؟ رسانه اجتماعی شماست در حال انجام چیزی؟ سپس ممکن است لازم باشد اهداف رسانه های اجتماعی را تعیین کنید.

در حال حاضر، بیشتر کسب و کارها ارزش را در بازاریابی رسانه های اجتماعی می بینند. اما، شرکت‌ها و گاهی اوقات، خود مدیران رسانه‌های اجتماعی، به سختی می‌توانند چه چیزی را بیان کنند دقیقا آن ارزش است. اینجاست که اهداف رسانه های اجتماعی به میان می آیند.

با این راهنما، می‌توانید اهداف روشنی را برای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی تعیین کنید. ما به شما کمک می کنیم بفهمید شرکت شما به چه چیزهایی نیاز دارد و چگونه اجتماعی می تواند به شما کمک کند تا به آنجا برسید.

جایزه: یک الگوی گزارش تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی رایگان دریافت کنید که مهم ترین معیارهای ردیابی برای هر شبکه را به شما نشان می دهد.

فهرست مطالب

اهداف رسانه های اجتماعی چیست؟

هدف رسانه اجتماعی هدفی است که می خواهید با استراتژی رسانه اجتماعی خود به آن برسید. اهداف موثر رسانه های اجتماعی با اهداف تجاری گسترده تر همسو هستند.

نمونه هایی از اهداف رایج بازاریابی اجتماعی عبارتند از:

 • در حال تولید منجر می شود،
 • ترافیک رانندگی به یک وب سایت یا فروشگاه آنلاین یا
 • ساختمان آگاهی از برند.

اهداف رسانه های اجتماعی می توانند برای هر چیزی از یک آگهی منفرد یا پست ارگانیک گرفته تا یک کمپین در مقیاس کامل اعمال شوند. اهداف رسانه های اجتماعی همیشه باید اجزای استراتژی بزرگتر رسانه های اجتماعی شما باشند.

چرا اهداف بازاریابی رسانه های اجتماعی مهم هستند؟

اهداف بازاریابی رسانه های اجتماعی مهم هستند زیرا تمرکز استراتژی شما را به شما می دهند. آنها به همان اندازه اهمیت دارند که هنگام رانندگی به جایی مقصد شما اهمیت دارد. مسیری که برای رسیدن به آنجا انتخاب می کنید (این استراتژی شماست) مهم است، اما در نهایت، این مقصد نهایی شماست که انگیزه کل سفر را ایجاد می کند.

داشتن اهداف مشخص و بیان شده بازاریابی رسانه های اجتماعی نیز برای جلب رضایت مدیران، مشتریان یا سهامداران شما مفید است.

اهداف رسانه های اجتماعی به خوبی ساخته شده نیز به شما کمک می کند:

 • بودجه خود را مدیریت کنید،
 • ساختار و جریان کار خود را ساده کنید،
 • بازده سرمایه گذاری بازاریابی خود را ثابت کنید،
 • و فعالیت رسانه های اجتماعی خود را با اهداف تجاری گسترده تر سازمان خود هماهنگ کنید.

آنها می توانند مزایایی مانند افزایش دنبال کنندگان اجتماعی شما داشته باشند، اما این نباید محرک اصلی شما باشد.

نحوه تعیین اهداف رسانه های اجتماعی در 5 مرحله

تعیین اهداف موثر رسانه های اجتماعی نباید یک راز باشد. و این مهارتی است که از آن در بسیاری از جنبه های دیگر حرفه خود استفاده خواهید کرد، مانند زمانی که یک پیشنهاد رسانه اجتماعی ایجاد می کنید.

در اینجا گام به گام نحوه تعیین اهداف هوشمند رسانه های اجتماعی آورده شده است.

مرحله 1: اهداف تجاری خود را در نظر بگیرید

قبل از شروع به پرتاب ایده ها از خود بپرسید: کسب و کار ما باید چه مشکلاتی را حل کند؟ یا، چه چیزی بیشترین سود را برای کسب و کار در سال آینده خواهد داشت؟

شاید پاسخ این باشد: “کسب و کار ما آنقدر که دوست داریم قابل تشخیص نیست.” یا “کسب و کار ما واقعاً می تواند از تبدیل های وب بیشتری استفاده کند.”

اهداف رسانه های اجتماعی شما باید با اهداف تجاری شما همسو باشد. بنابراین، اگر کسب‌وکار شما اغلب با رقبایتان اشتباه گرفته می‌شود، می‌توانید از صفحات رسانه‌های اجتماعی خود برای نشان دادن تفاوت خود و ایجاد شهرت برندتان به مردم استفاده کنید.

اجازه دهید اهداف کسب و کار شما اهداف رسانه های اجتماعی شما را مشخص کند.

مرحله 2: اهداف خود را با استفاده از چارچوب SMART تنظیم کنید

هنگامی که مرحله اول را به پایان رساندید، مطمئن شوید که اهدافی که تعیین کرده اید قابل دستیابی هستند. شما می توانید این کار را با استفاده از چارچوب SMART انجام دهید.

چارچوب SMART یک آزمون تورنسل عالی است برای اینکه آیا اهداف شما به طور منطقی قابل دستیابی هستند یا خیر.

اطمینان حاصل کنید که تمام اهداف رسانه های اجتماعی شما عبارتند از:

 • خاص. به وضوح آنچه را که می خواهید انجام دهید مشخص کنید.
 • قابل اندازه گیری. اطمینان حاصل کنید که می توانید پیشرفت را با معیارها پیگیری کنید.
 • قابل دستیابی. اهداف واقع بینانه ای را تعیین کنید که می توان با منابع خود به آنها دست یافت.
 • مربوط. اهداف باید به اهداف گسترده تر کسب و کار شما کمک کنند (به مرحله 1 مراجعه کنید).
 • زمان محدود. برای متمرکز نگه داشتن تلاش ها روی ضرب الاجل ها کار کنید.

مثال‌های اهداف SMART رسانه‌های اجتماعی شامل موارد زیر است:

 • با استفاده از مسنجر فیسبوک تا سه ماهه آینده زمان انتظار مشتری را از 10 دقیقه به دو دقیقه کاهش دهید
 • تا شش ماه آینده سهم مخاطبان محتوا را در لینکدین 15 درصد افزایش دهید

مرحله 3: معیارهای کلیدی و KPI را شناسایی کنید

معیارهای کلیدی و شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) به اهدافی که تعیین کرده اید بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر هدف شما فروش محصولات بیشتر با انتقال افراد از حساب‌های اجتماعی به وب‌سایت شما باشد، ترافیک و تبدیل‌ها KPI مهم خواهند بود.

معیارهای رایج عبارتند از:

 • نامزدی. لایک، اشتراک گذاری، نظر، منشن.
 • رسیدن. تعداد افرادی که در معرض پست شما قرار گرفته اند.
 • ترافیک. تعداد بازدیدکنندگانی که از طریق رسانه های اجتماعی به وب سایت شما هدایت می شوند.
 • تبدیل ها. اقدامات انجام شده، مانند ثبت نام در خبرنامه یا خرید.

اگر هیچ یک از موارد بالا کاملا درست به نظر نمی رسد، یا فقط گزینه های بیشتری می خواهید، این معیارهای رسانه های اجتماعی را امتحان کنید.

مرحله 4: تاکتیک های خود را برنامه ریزی کنید

اکنون که می‌دانید به کجا می‌روید و چگونه می‌توانید تشخیص دهید که در مسیر درستی قرار دارید، باید نقشه برداری کنید که چه چیزی شما را به آنجا می‌رساند.

انواع کارهایی که می توانید برای رسیدن به اهداف خود انجام دهید، طوفان فکری کنید. این احتمالاً اشکال مختلفی دارد، مانند:

 • برنامه ریزی پست های منظم برای حفظ حضور ثابت برند،
 • ایجاد رابطه با جامعه خود از طریق تعامل،
 • ایده پردازی و ساخت انواع محتوایی که مخاطبان شما می خواهند ببینند،
 • تست A/B انواع محتوا و پلتفرم های اجتماعی مختلف و
 • با تقویت پست ها و اجرای تبلیغات رسانه های اجتماعی تا حد امکان به محتوای خود توجه کنید.

مرحله 5: اجرا و بهینه سازی

هنگامی که کارها را شروع کردید، با استفاده از معیارها و KPIهایی که در مرحله 3 تصمیم گرفتید، به بررسی پیشرفت خود ادامه دهید. به این ترتیب، می توانید ببینید که آیا در مسیر رسیدن به اهداف خود هستید یا خیر، و اگر نه، می توانید آن را تنظیم کنید. تاکتیک هایی که در پیش می گیرید

ارزیابی منظم و بهینه‌سازی به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که تلاش‌های شما در جهت اهداف شما کار می‌کند.

9 هدف رسانه های اجتماعی [examples]

اهداف بازاریابی رسانه های اجتماعی باید همیشه منعکس کننده نیازهای خاص کسب و کار شما باشد. اما بسیاری از اهداف می توانند تقریباً برای هر کمپین رسانه های اجتماعی اعمال شوند. برخی از کمپین ها حتی می توانند به چندین هدف در یک زمان کمک کنند.

همه اینها کمی گیج کننده می شود، اما نمونه های هدف رسانه های اجتماعی خاص می تواند به شما کمک کند تا آن را برای شما تعریف کنید.

مثال‌های اهداف رسانه‌های اجتماعی در زیر حاوی اهداف مشترک و معیارهایی است که می‌توانید برای اندازه‌گیری موفقیت آنها استفاده کنید. اینها می توانند به شما کمک کنند تا کار خود را به صورت عینی و قابل اجرا تنظیم کنید.

1. آگاهی از برند را افزایش دهید

ایجاد آگاهی از برند به معنای افزایش تعداد افرادی است که برند شما را می شناسند. اگر برند یا محصولات شما اغلب با رقبای شما اشتباه گرفته می شود، ممکن است این هدف ضروری باشد. دستیابی به این هدف باعث می شود که برند شما در هنگام تصمیم گیری برای خرید، در ذهن مشتریان قرار گیرد.

شما می توانید آگاهی از برند را در رسانه های اجتماعی با معیارهای خاصی مانند:

 • پست رسیدن. تعداد افرادی که پستی را از زمان پخش زنده دیده اند.
 • نرخ رشد مخاطب. نرخی که در طول زمان با آن فالوور جذب می کنید.
 • دسترسی بالقوه. تعداد افرادی که ممکن است یک پست را در طول دوره گزارش ببینند.
 • سهم اجتماعی صدا. تعداد افرادی که از برند شما در شبکه های اجتماعی در مقایسه با رقبای شما نام می برند.

برای پیگیری آگاهی از برند خود به کمک نیاز دارید؟ ابزارهای تخصصی مدیریت رسانه های اجتماعی مانند ناب فالوور می توانند کمک کنند.

ناب فالوور Analytics اندازه‌گیری معیارهای آگاهی از برند را آسان‌تر می‌کند و به شما امکان می‌دهد معیارها را از چندین شبکه اجتماعی، همه در یک مکان، ردیابی کنید. حتی می توانید اطلاعات را صادر کنید یا گزارش های سفارشی ایجاد کنید تا با همکاران و ذینفعان به اشتراک بگذارید. این ابزار داده ها را از اینستاگرام، فیسبوک، تیک تاک، لینکدین و توییتر جمع آوری می کند.

اگر می خواهید حتی فراتر بروید، ناب فالوور همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا از طریق قابلیت‌های شنیداری اجتماعی، سهم اجتماعی شما از صدایتان را نشان دهد.

2. شهرت برند را مدیریت کنید

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی یکی از راه‌هایی است که می‌توانید به برند خود اعتماد کنید.

معیارهای سنجش شهرت مانند معیارهای آگاهی از برند هستند. البته، نام برند و هشتگ‌های مرتبط را دنبال می‌کنید. اما شما همچنین می خواهید تماشا کنید که مردم در مورد شما چه می گویند حتی زمانی که شما را تگ نمی کنند. اینجاست که بار دیگر گوش دادن اجتماعی وارد عمل می شود.

می‌توانید ناب فالوور Streams را راه‌اندازی کنید تا به صورت 24 ساعته به نام‌های تجاری گوش دهید. سپس، می‌توانید از ابزارهایی استفاده کنید که احساسات رسانه‌های اجتماعی را اندازه‌گیری می‌کنند (معیاری برای این هدف)، مانند Talkwalker، تا ببینید مردم در مورد برند شما چه احساسی دارند.

social media goals 3

منبع: سخنگو

Talkwalker بیش از 50 فیلتر را برای نظارت بر مکالمات در 150 میلیون منبع داده، از جمله وبلاگ ها، انجمن ها، ویدئوها، سایت های خبری، سایت های بررسی و شبکه های اجتماعی ارائه می دهد.

می‌توانید مکالمات پیرامون برندتان را زیر نظر داشته باشید و میزان تعامل، دسترسی بالقوه، نظرات و احساسات را بسنجید.

Talkwalker به ویژه برای تشخیص اوج فعالیت در مکالمات در مورد برند شما مفید است. این می تواند به شما کمک کند تا بهترین زمان برای پست کردن برندتان در رسانه های اجتماعی را تعیین کنید.

Psst: ناب فالوور قرار است Talkwalker را خریداری کند خیلی زود. این بدان معناست که شما مستقیماً در داشبورد ناب فالوور خود به گوش دادن و تجزیه و تحلیل اجتماعی Talkwalker دسترسی خواهید داشت!

word image 470628 5

3. ترافیک وب سایت خود را افزایش دهید

بله، افزایش ترافیک وب سایت شما می تواند یک هدف رسانه های اجتماعی باشد! اهداف بازاریابی رسانه‌های اجتماعی به اقداماتی که در شبکه‌های اجتماعی اتفاق می‌افتند محدود نمی‌شوند (اگرچه ایجاد محتوای بدون کلیک هنوز یک استراتژی معتبر است).

استراتژی‌های دیجیتال شما باید همه در راستای اهداف تجاری یکسانی باشد، بنابراین اجازه ندهید پلت‌فرم‌های اجتماعی شما از وب‌سایت یا هر نقطه تماس آنلاین دیگری حذف شود. همه آنها می توانند با هم کار کنند تا فروش را افزایش دهند یا مردم را به سمت پایین قیف بازاریابی رسانه های اجتماعی شما سوق دهند.

اندازه گیری ترافیک وب سایت در تجزیه و تحلیل نسبتا ساده است. با این حال، در اینجا برخی از معیارهای اصلی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

 • ترافیک به سایت شما. واضح است، اما فراموش نکنید که گزارش خود را به مرتبط ترین دوره محدود کنید. این می تواند روزانه، هفتگی یا ماهانه باشد. اگر یک عدد پایه برای مقایسه ترافیک دارید، حتی بهتر است!
 • ارجاعات شبکه. نظارت بر ارجاعات می تواند به شما کمک کند تعیین کنید کدام پلتفرم بهتر کار می کند.
 • ثبت نام های ایمیل. هنگامی که ترافیک اجتماعی شما وارد وب سایت شما شد، آیا آنها برای محتوای بیشتری ثبت نام می کنند؟

نکته حرفه ای: برای اطلاعات بیشتر در مورد ردیابی ROI رسانه های اجتماعی با استفاده از Google Analytics، راهنمای ما را بررسی کنید!

4. تعامل جامعه را بهبود بخشید

تعامل هر نوع تعامل قابل مشاهده با برند شما در رسانه های اجتماعی است. برای مثال، لایک‌ها، نظرات و اشتراک‌گذاری‌های پست‌های شما همگی اشکال تعامل هستند.

گاهی اوقات نامزدی به عنوان یک معیار غرور در نظر گرفته می شود، اما این همیشه درست نیست.

این سیگنال‌های ملایم‌تر می‌توانند به شما کمک کنند تا ردیابی کنید که محتوای شما چقدر نیازهای مخاطب هدف شما را برآورده می‌کند. بهبود تعامل اغلب به معنای تعامل کمی یا کیفی بهتر با مخاطبان شماست.

داشبورد تجزیه و تحلیل hootsuite که داده‌های تعامل، برداشت‌ها، بازدیدها و فالوورها را برای اینستاگرام نشان می‌دهد

روش های مختلفی برای محاسبه نرخ تعامل در رسانه های اجتماعی وجود دارد. در اینجا چند نمونه هستند:

 • نرخ تعامل بر اساس دسترسی (ERR). درصد افرادی که بعد از دیدن محتوای شما تصمیم گرفتند با آن ارتباط برقرار کنند. شما می توانید این را با پست فردی محاسبه کنید یا در طول زمان میانگین آن را محاسبه کنید.
 • نرخ تعامل بر اساس پست ها (پست ER). مشابه ERR است، اما میزان تعامل فالوورهای شما با محتوای شما را اندازه گیری می کند.
 • نرخ تعامل روزانه (روزانه ER) تعداد دفعاتی که فالوورهای شما روزانه با حساب شما در ارتباط هستند را اندازه گیری می کند.

همچنین باید از مواردی مانند محتوای تولید شده توسط کاربر و تعاملات در تالارهای گفتمان میزبانی شده توسط برند، مانند فید زنده، مراقبت کنید.

اگر محاسبات باعث می شود که سرتان بچرخد، ما شما را داریم. ماشین حساب نامزدی رایگان ناب فالوور می تواند کار را برای شما انجام دهد!

5. افزایش تبدیل یا فروش

آیا می خواهید حضور اجتماعی شما به فروش تبدیل شود؟ سپس سعی کنید روی تبدیل های خود تمرکز کنید.

بسته به اهداف کسب و کار خاص خود، می توانید تبدیل را به روش های مختلفی اندازه گیری کنید:

 • نرخ تبدیل. تعداد بازدیدکنندگانی که پس از کلیک بر روی پیوندی در پست شما، بر روی یک صفحه تقسیم بر کل بازدیدکنندگان آن صفحه اقدام می کنند.
 • نرخ کلیک (CTR). هر چند وقت یک‌بار افراد روی پیوند دعوت به اقدام در پست شما کلیک می‌کنند.
 • نرخ تبدیل رسانه های اجتماعی. درصد کل تبدیل ها از رسانه های اجتماعی.
 • نرخ پرش. درصد کاربرانی که فقط روی یکی از پیوندهای شما کلیک می کنند تا بدون هیچ اقدامی آن را ترک کنند.

پلتفرم‌های اجتماعی یا کمپین‌های دارای ابزار خرید یکپارچه برای اهداف تبدیل عالی هستند. اینها عبارتند از پین محصولات Pinterest، فروشگاه های فیس بوک، فروشگاه های اینستاگرام، TikTok و Shopify.

Inpost CTA Planner

شماره 1 ابزار رسانه های اجتماعی

ايجاد كردن. برنامه. انتشار. مشغول کردن. اندازه گرفتن. پیروزی.

آزمایشی 30 روزه رایگان

6. سرنخ ایجاد کنید

اگر می خواهید قیف خود را با مشتریان بالقوه پر کنید، ممکن است بخواهید هدفی را برای ایجاد سرنخ های اجتماعی بیشتر تعیین کنید.

کمپین های مولد سرنخ هر گونه اطلاعاتی را ارائه می دهند که به شما کمک می کند با یک کاربر رسانه اجتماعی پیگیری کنید. این شامل نام، آدرس ایمیل، مشاغل، کارفرمایان یا سایر اطلاعاتی است که آنها به اشتراک می گذارند.

معیارهای رایجی که باید مراقب آنها بود عبارتند از:

 • تعداد فرم های سرب ارسال شده،
 • دانلودها از محتوای دردار، و
 • ثبت نام ها برای وبینارها یا خبرنامه ها

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تولید سرنخ های با کیفیت بالا، راهنمای اختصاص داده شده به سرنخ های رسانه های اجتماعی را گردآوری کرده ایم.

7. رویدادها یا معرفی محصول را تبلیغ کنید

اگر محصول جدیدی آماده راه‌اندازی دارید یا میزبان رویدادی هستید، رسانه‌های اجتماعی مکان مناسبی برای گوش دادن به شما هستند.

اجرای یک کمپین رسانه‌های اجتماعی که به محصول یا رویداد معلق شما اختصاص داده شده است، می‌تواند به موفقیت شما کمک کند.

در اینجا معیارهایی برای اندازه گیری وجود دارد:

 • ثبت نام رویداد،
 • اشاره می کند هشتگ رویداد یا نام محصول شما،
 • تولید – محصول حراجی یا ترافیک از اجتماعی، و
 • نامزدی در پست های تبلیغاتی

8. ارائه خدمات به مشتریان

حضور اجتماعی شما فقط برای جذب مشتریان جدید نیست. همچنین مکانی برای حفظ مشتریانی است که از قبل دارید. اهداف برای بهبود خدمات مشتری در رسانه های اجتماعی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از جمله:

 • یک کانال جدید پشتیبانی مشتری در رسانه های اجتماعی ایجاد کنید
 • زمان انتظار را کاهش دهید
 • افزایش رضایت مشتری

سنجش موفقیت خدمات مشتری اجتماعی شما به هدف شما بستگی دارد. معمولاً از داده ها استفاده می کنید توصیفات مشتری و نظرسنجی رضایت مشتری.

اندازه گیری های داخلی مانند تعداد درخواست های خدمات رسیدگی شده به ازای هر نماینده خدمات مشتری نیز می تواند مفید باشد.

پلتفرم های رسانه های اجتماعی مکالمه مانند توییتر و فیس بوک مکان خوبی برای تمرکز بر اهداف خدمات مشتری شما هستند.

9. نامزدها را برای موقعیت های باز جذب کنید

استفاده از رسانه های اجتماعی برای پر کردن موقعیت های باز در شرکت شما نوع دیگری از تبدیل است. در این مورد، شما نوع خاصی از تعامل با کاربر را هدف قرار می دهید: ارسال رزومه.

هنگام استخدام برای یک موقعیت باز، تبدیل های با کیفیت هستند مسیر مهمتر از کمیت لینکدین معمولاً (اما نه همیشه!) بهترین گزینه برای یافتن مخاطبی درگیر است.

هنگام پیگیری استخدام اجتماعی، به معیارهایی مانند زیر توجه کنید:

 • تعداد سرنخ ها در هر پلتفرم. آیا اینستاگرام بیشتر از لینکدین نامزد ارسال می کند؟
 • منبع استخدام. پس از تصمیم گیری برای استخدام، بررسی کنید که نامزد از کجا آمده است. شاید آن سیل لیدهای ایجاد شده توسط اینستاگرام بیشتر اسپم بود.

مهم نیست اهداف بازاریابی رسانه های اجتماعی گسترده تر شما، اهداف رسانه اجتماعی SMART می تواند به موفقیت شما کمک کند. در بدترین حالت، از اشتباهات خود درس خواهید گرفت!

اگر می خواهید در تعیین هدف برای بازاریابی رسانه های اجتماعی متخصص شوید، ما می توانیم کمک کنیم. ناب فالوور گواهی بازاریابی اجتماعی دوره دارای بخشی در مورد تعیین اهداف استراتژیک است.

از ناب فالوور برای دستیابی به اهداف رسانه های اجتماعی خود در همه سیستم عامل ها استفاده کنید. به راحتی پست ها را برنامه ریزی و منتشر کنید، با مخاطبان خود تعامل داشته باشید، مکالمات پیرامون برند خود را زیر نظر داشته باشید و عملکرد را با تجزیه و تحلیل زمان واقعی اندازه گیری کنید – همه از یک داشبورد.

بهتر انجامش بده با هوت سوئیت، ابزار رسانه های اجتماعی همه در یک در بالای همه چیز بمانید، رشد کنید و رقبا را شکست دهید.

اگر از خود می‌پرسید: آیا جدیدترین TikTok ویروسی شما به سود شرکت شما کمک می‌کند؟ آیا تمام تلاش های شما در جهت چیزی ملموس کار می کند؟ رسانه اجتماعی شماست در حال انجام چیزی؟ سپس ممکن است لازم باشد اهداف رسانه های اجتماعی را تعیین کنید.

در حال حاضر، بیشتر کسب و کارها ارزش را در بازاریابی رسانه های اجتماعی می بینند. اما، شرکت‌ها و گاهی اوقات، خود مدیران رسانه‌های اجتماعی، به سختی می‌توانند چه چیزی را بیان کنند دقیقا آن ارزش است. اینجاست که اهداف رسانه های اجتماعی به میان می آیند.

با این راهنما، می‌توانید اهداف روشنی را برای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی تعیین کنید. ما به شما کمک می کنیم بفهمید شرکت شما به چه چیزهایی نیاز دارد و چگونه اجتماعی می تواند به شما کمک کند تا به آنجا برسید.

جایزه: یک الگوی گزارش تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی رایگان دریافت کنید که مهم ترین معیارهای ردیابی برای هر شبکه را به شما نشان می دهد.

اهداف رسانه های اجتماعی چیست؟

هدف رسانه اجتماعی هدفی است که می خواهید با استراتژی رسانه اجتماعی خود به آن برسید. اهداف موثر رسانه های اجتماعی با اهداف تجاری گسترده تر همسو هستند.

نمونه هایی از اهداف رایج بازاریابی اجتماعی عبارتند از:

 • در حال تولید منجر می شود،
 • ترافیک رانندگی به یک وب سایت یا فروشگاه آنلاین یا
 • ساختمان آگاهی از برند.

اهداف رسانه های اجتماعی می توانند برای هر چیزی از یک آگهی منفرد یا پست ارگانیک گرفته تا یک کمپین در مقیاس کامل اعمال شوند. اهداف رسانه های اجتماعی همیشه باید اجزای استراتژی بزرگتر رسانه های اجتماعی شما باشند.

چرا اهداف بازاریابی رسانه های اجتماعی مهم هستند؟

اهداف بازاریابی رسانه های اجتماعی مهم هستند زیرا تمرکز استراتژی شما را به شما می دهند. آنها به همان اندازه اهمیت دارند که هنگام رانندگی به جایی مقصد شما اهمیت دارد. مسیری که برای رسیدن به آنجا انتخاب می کنید (این استراتژی شماست) مهم است، اما در نهایت، این مقصد نهایی شماست که انگیزه کل سفر را ایجاد می کند.

داشتن اهداف مشخص و بیان شده بازاریابی رسانه های اجتماعی نیز برای جلب رضایت مدیران، مشتریان یا سهامداران شما مفید است.

اهداف رسانه های اجتماعی به خوبی ساخته شده نیز به شما کمک می کند:

 • بودجه خود را مدیریت کنید،
 • ساختار و جریان کار خود را ساده کنید،
 • بازده سرمایه گذاری بازاریابی خود را ثابت کنید،
 • و فعالیت رسانه های اجتماعی خود را با اهداف تجاری گسترده تر سازمان خود هماهنگ کنید.

آنها می توانند مزایایی مانند افزایش دنبال کنندگان اجتماعی شما داشته باشند، اما این نباید محرک اصلی شما باشد.

نحوه تعیین اهداف رسانه های اجتماعی در 5 مرحله

تعیین اهداف موثر رسانه های اجتماعی نباید یک راز باشد. و این مهارتی است که از آن در بسیاری از جنبه های دیگر حرفه خود استفاده خواهید کرد، مانند زمانی که یک پیشنهاد رسانه اجتماعی ایجاد می کنید.

در اینجا گام به گام نحوه تعیین اهداف هوشمند رسانه های اجتماعی آورده شده است.

مرحله 1: اهداف تجاری خود را در نظر بگیرید

قبل از شروع به پرتاب ایده ها از خود بپرسید: کسب و کار ما باید چه مشکلاتی را حل کند؟ یا، چه چیزی بیشترین سود را برای کسب و کار در سال آینده خواهد داشت؟

شاید پاسخ این باشد: “کسب و کار ما آنقدر که دوست داریم قابل تشخیص نیست.” یا “کسب و کار ما واقعاً می تواند از تبدیل های وب بیشتری استفاده کند.”

اهداف رسانه های اجتماعی شما باید با اهداف تجاری شما همسو باشد. بنابراین، اگر کسب‌وکار شما اغلب با رقبایتان اشتباه گرفته می‌شود، می‌توانید از صفحات رسانه‌های اجتماعی خود برای نشان دادن تفاوت خود و ایجاد شهرت برندتان به مردم استفاده کنید.

اجازه دهید اهداف کسب و کار شما اهداف رسانه های اجتماعی شما را مشخص کند.

مرحله 2: اهداف خود را با استفاده از چارچوب SMART تنظیم کنید

هنگامی که مرحله اول را به پایان رساندید، مطمئن شوید که اهدافی که تعیین کرده اید قابل دستیابی هستند. شما می توانید این کار را با استفاده از چارچوب SMART انجام دهید.

چارچوب SMART یک آزمون تورنسل عالی است برای اینکه آیا اهداف شما به طور منطقی قابل دستیابی هستند یا خیر.

اطمینان حاصل کنید که تمام اهداف رسانه های اجتماعی شما عبارتند از:

 • خاص. به وضوح آنچه را که می خواهید انجام دهید مشخص کنید.
 • قابل اندازه گیری. اطمینان حاصل کنید که می توانید پیشرفت را با معیارها پیگیری کنید.
 • قابل دستیابی. اهداف واقع بینانه ای را تعیین کنید که می توان با منابع خود به آنها دست یافت.
 • مربوط. اهداف باید به اهداف گسترده تر کسب و کار شما کمک کنند (به مرحله 1 مراجعه کنید).
 • زمان محدود. برای متمرکز نگه داشتن تلاش ها روی ضرب الاجل ها کار کنید.

مثال‌های اهداف SMART رسانه‌های اجتماعی شامل موارد زیر است:

 • با استفاده از مسنجر فیسبوک تا سه ماهه آینده زمان انتظار مشتری را از 10 دقیقه به دو دقیقه کاهش دهید
 • تا شش ماه آینده سهم مخاطبان محتوا را در لینکدین 15 درصد افزایش دهید

مرحله 3: معیارهای کلیدی و KPI را شناسایی کنید

معیارهای کلیدی و شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) به اهدافی که تعیین کرده اید بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر هدف شما فروش محصولات بیشتر با انتقال افراد از حساب‌های اجتماعی به وب‌سایت شما باشد، ترافیک و تبدیل‌ها KPI مهم خواهند بود.

معیارهای رایج عبارتند از:

 • نامزدی. لایک، اشتراک گذاری، نظر، منشن.
 • رسیدن. تعداد افرادی که در معرض پست شما قرار گرفته اند.
 • ترافیک. تعداد بازدیدکنندگانی که از طریق رسانه های اجتماعی به وب سایت شما هدایت می شوند.
 • تبدیل ها. اقدامات انجام شده، مانند ثبت نام در خبرنامه یا خرید.

اگر هیچ یک از موارد بالا کاملا درست به نظر نمی رسد، یا فقط گزینه های بیشتری می خواهید، این معیارهای رسانه های اجتماعی را امتحان کنید.

مرحله 4: تاکتیک های خود را برنامه ریزی کنید

اکنون که می‌دانید به کجا می‌روید و چگونه می‌توانید تشخیص دهید که در مسیر درستی قرار دارید، باید نقشه برداری کنید که چه چیزی شما را به آنجا می‌رساند.

انواع کارهایی که می توانید برای رسیدن به اهداف خود انجام دهید، طوفان فکری کنید. این احتمالاً اشکال مختلفی دارد، مانند:

 • برنامه ریزی پست های منظم برای حفظ حضور ثابت برند،
 • ایجاد رابطه با جامعه خود از طریق تعامل،
 • ایده پردازی و ساخت انواع محتوایی که مخاطبان شما می خواهند ببینند،
 • تست A/B انواع محتوا و پلتفرم های اجتماعی مختلف و
 • با تقویت پست ها و اجرای تبلیغات رسانه های اجتماعی تا حد امکان به محتوای خود توجه کنید.

مرحله 5: اجرا و بهینه سازی

هنگامی که کارها را شروع کردید، با استفاده از معیارها و KPIهایی که در مرحله 3 تصمیم گرفتید، به بررسی پیشرفت خود ادامه دهید. به این ترتیب، می توانید ببینید که آیا در مسیر رسیدن به اهداف خود هستید یا خیر، و اگر نه، می توانید آن را تنظیم کنید. تاکتیک هایی که در پیش می گیرید

ارزیابی منظم و بهینه‌سازی به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که تلاش‌های شما در جهت اهداف شما کار می‌کند.

9 هدف رسانه های اجتماعی [examples]

اهداف بازاریابی رسانه های اجتماعی باید همیشه منعکس کننده نیازهای خاص کسب و کار شما باشد. اما بسیاری از اهداف می توانند تقریباً برای هر کمپین رسانه های اجتماعی اعمال شوند. برخی از کمپین ها حتی می توانند به چندین هدف در یک زمان کمک کنند.

همه اینها کمی گیج کننده می شود، اما نمونه های هدف رسانه های اجتماعی خاص می تواند به شما کمک کند تا آن را برای شما تعریف کنید.

مثال‌های اهداف رسانه‌های اجتماعی در زیر حاوی اهداف مشترک و معیارهایی است که می‌توانید برای اندازه‌گیری موفقیت آنها استفاده کنید. اینها می توانند به شما کمک کنند تا کار خود را به صورت عینی و قابل اجرا تنظیم کنید.

1. آگاهی از برند را افزایش دهید

ایجاد آگاهی از برند به معنای افزایش تعداد افرادی است که برند شما را می شناسند. اگر برند یا محصولات شما اغلب با رقبای شما اشتباه گرفته می شود، ممکن است این هدف ضروری باشد. دستیابی به این هدف باعث می شود که برند شما در هنگام تصمیم گیری برای خرید، در ذهن مشتریان قرار گیرد.

شما می توانید آگاهی از برند را در رسانه های اجتماعی با معیارهای خاصی مانند:

 • پست رسیدن. تعداد افرادی که پستی را از زمان پخش زنده دیده اند.
 • نرخ رشد مخاطب. نرخی که در طول زمان با آن فالوور جذب می کنید.
 • دسترسی بالقوه. تعداد افرادی که ممکن است یک پست را در طول دوره گزارش ببینند.
 • سهم اجتماعی صدا. تعداد افرادی که از برند شما در شبکه های اجتماعی در مقایسه با رقبای شما نام می برند.

برای پیگیری آگاهی از برند خود به کمک نیاز دارید؟ ابزارهای تخصصی مدیریت رسانه های اجتماعی مانند ناب فالوور می توانند کمک کنند.

ناب فالوور Analytics اندازه‌گیری معیارهای آگاهی از برند را آسان‌تر می‌کند و به شما امکان می‌دهد معیارها را از چندین شبکه اجتماعی، همه در یک مکان، ردیابی کنید. حتی می توانید اطلاعات را صادر کنید یا گزارش های سفارشی ایجاد کنید تا با همکاران و ذینفعان به اشتراک بگذارید. این ابزار داده ها را از اینستاگرام، فیسبوک، تیک تاک، لینکدین و توییتر جمع آوری می کند.

ناب فالوور Analyse

اگر می خواهید حتی فراتر بروید، ناب فالوور همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا از طریق قابلیت‌های شنیداری اجتماعی، سهم اجتماعی شما از صدایتان را نشان دهد.

2. شهرت برند را مدیریت کنید

بازاریابی رسانه‌های اجتماعی یکی از راه‌هایی است که می‌توانید به برند خود اعتماد کنید.

معیارهای سنجش شهرت مانند معیارهای آگاهی از برند هستند. البته، نام برند و هشتگ‌های مرتبط را دنبال می‌کنید. اما شما همچنین می خواهید تماشا کنید که مردم در مورد شما چه می گویند حتی زمانی که شما را تگ نمی کنند. اینجاست که بار دیگر گوش دادن اجتماعی وارد عمل می شود.

می‌توانید ناب فالوور Streams را راه‌اندازی کنید تا به صورت 24 ساعته به نام‌های تجاری گوش دهید. سپس، می‌توانید از ابزارهایی استفاده کنید که احساسات رسانه‌های اجتماعی را اندازه‌گیری می‌کنند (معیاری برای این هدف)، مانند Talkwalker، تا ببینید مردم در مورد برند شما چه احساسی دارند.

social media goals 3

منبع: سخنگو

Talkwalker بیش از 50 فیلتر را برای نظارت بر مکالمات در 150 میلیون منبع داده، از جمله وبلاگ ها، انجمن ها، ویدئوها، سایت های خبری، سایت های بررسی و شبکه های اجتماعی ارائه می دهد.

می‌توانید مکالمات پیرامون برندتان را زیر نظر داشته باشید و میزان تعامل، دسترسی بالقوه، نظرات و احساسات را بسنجید.

Talkwalker به ویژه برای تشخیص اوج فعالیت در مکالمات در مورد برند شما مفید است. این می تواند به شما کمک کند تا بهترین زمان برای پست کردن برندتان در رسانه های اجتماعی را تعیین کنید.

Psst: ناب فالوور قرار است Talkwalker را خریداری کند خیلی زود. این بدان معناست که شما مستقیماً در داشبورد ناب فالوور خود به گوش دادن و تجزیه و تحلیل اجتماعی Talkwalker دسترسی خواهید داشت!

word image 470628 5

3. ترافیک وب سایت خود را افزایش دهید

بله، افزایش ترافیک وب سایت شما می تواند یک هدف رسانه های اجتماعی باشد! اهداف بازاریابی رسانه‌های اجتماعی به اقداماتی که در شبکه‌های اجتماعی اتفاق می‌افتند محدود نمی‌شوند (اگرچه ایجاد محتوای بدون کلیک هنوز یک استراتژی معتبر است).

استراتژی‌های دیجیتال شما باید همه در راستای اهداف تجاری یکسانی باشد، بنابراین اجازه ندهید پلت‌فرم‌های اجتماعی شما از وب‌سایت یا هر نقطه تماس آنلاین دیگری حذف شود. همه آنها می توانند با هم کار کنند تا فروش را افزایش دهند یا مردم را به سمت پایین قیف بازاریابی رسانه های اجتماعی شما سوق دهند.

اندازه گیری ترافیک وب سایت در تجزیه و تحلیل نسبتا ساده است. با این حال، در اینجا برخی از معیارهای اصلی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید:

 • ترافیک به سایت شما. واضح است، اما فراموش نکنید که گزارش خود را به مرتبط ترین دوره محدود کنید. این می تواند روزانه، هفتگی یا ماهانه باشد. اگر یک عدد پایه برای مقایسه ترافیک دارید، حتی بهتر است!
 • ارجاعات شبکه. نظارت بر ارجاعات می تواند به شما کمک کند تعیین کنید کدام پلتفرم بهتر کار می کند.
 • ثبت نام های ایمیل. هنگامی که ترافیک اجتماعی شما وارد وب سایت شما شد، آیا آنها برای محتوای بیشتری ثبت نام می کنند؟

نکته حرفه ای: برای اطلاعات بیشتر در مورد ردیابی ROI رسانه های اجتماعی با استفاده از Google Analytics، راهنمای ما را بررسی کنید!

4. تعامل جامعه را بهبود بخشید

تعامل هر نوع تعامل قابل مشاهده با برند شما در رسانه های اجتماعی است. برای مثال، لایک‌ها، نظرات و اشتراک‌گذاری‌های پست‌های شما همگی اشکال تعامل هستند.

گاهی اوقات نامزدی به عنوان یک معیار غرور در نظر گرفته می شود، اما این همیشه درست نیست.

این سیگنال‌های ملایم‌تر می‌توانند به شما کمک کنند تا ردیابی کنید که محتوای شما چقدر نیازهای مخاطب هدف شما را برآورده می‌کند. بهبود تعامل اغلب به معنای تعامل کمی یا کیفی بهتر با مخاطبان شماست.

داشبورد تجزیه و تحلیل hootsuite که داده‌های تعامل، برداشت‌ها، بازدیدها و فالوورها را برای اینستاگرام نشان می‌دهد

روش های مختلفی برای محاسبه نرخ تعامل در رسانه های اجتماعی وجود دارد. در اینجا چند نمونه هستند:

 • نرخ تعامل بر اساس دسترسی (ERR). درصد افرادی که بعد از دیدن محتوای شما تصمیم گرفتند با آن ارتباط برقرار کنند. شما می توانید این را با پست فردی محاسبه کنید یا در طول زمان میانگین آن را محاسبه کنید.
 • نرخ تعامل بر اساس پست ها (پست ER). مشابه ERR است، اما میزان تعامل فالوورهای شما با محتوای شما را اندازه گیری می کند.
 • نرخ تعامل روزانه (روزانه ER) تعداد دفعاتی که فالوورهای شما روزانه با حساب شما در ارتباط هستند را اندازه گیری می کند.

همچنین باید از مواردی مانند محتوای تولید شده توسط کاربر و تعاملات در تالارهای گفتمان میزبانی شده توسط برند، مانند فید زنده، مراقبت کنید.

اگر محاسبات باعث می شود که سرتان بچرخد، ما شما را داریم. ماشین حساب نامزدی رایگان ناب فالوور می تواند کار را برای شما انجام دهد!

5. افزایش تبدیل یا فروش

آیا می خواهید حضور اجتماعی شما به فروش تبدیل شود؟ سپس سعی کنید روی تبدیل های خود تمرکز کنید.

بسته به اهداف کسب و کار خاص خود، می توانید تبدیل را به روش های مختلفی اندازه گیری کنید:

 • نرخ تبدیل. تعداد بازدیدکنندگانی که پس از کلیک بر روی پیوندی در پست شما، بر روی یک صفحه تقسیم بر کل بازدیدکنندگان آن صفحه اقدام می کنند.
 • نرخ کلیک (CTR). هر چند وقت یک‌بار افراد روی پیوند دعوت به اقدام در پست شما کلیک می‌کنند.
 • نرخ تبدیل رسانه های اجتماعی. درصد کل تبدیل ها از رسانه های اجتماعی.
 • نرخ پرش. درصد کاربرانی که فقط روی یکی از پیوندهای شما کلیک می کنند تا بدون هیچ اقدامی آن را ترک کنند.

پلتفرم‌های اجتماعی یا کمپین‌های دارای ابزار خرید یکپارچه برای اهداف تبدیل عالی هستند. اینها عبارتند از پین محصولات Pinterest، فروشگاه های فیس بوک، فروشگاه های اینستاگرام، TikTok و Shopify.

Inpost CTA Planner

شماره 1 ابزار رسانه های اجتماعی

ايجاد كردن. برنامه. انتشار. مشغول کردن. اندازه گرفتن. پیروزی.

آزمایشی 30 روزه رایگان

6. سرنخ ایجاد کنید

اگر می خواهید قیف خود را با مشتریان بالقوه پر کنید، ممکن است بخواهید هدفی را برای ایجاد سرنخ های اجتماعی بیشتر تعیین کنید.

کمپین های مولد سرنخ هر گونه اطلاعاتی را ارائه می دهند که به شما کمک می کند با یک کاربر رسانه اجتماعی پیگیری کنید. این شامل نام، آدرس ایمیل، مشاغل، کارفرمایان یا سایر اطلاعاتی است که آنها به اشتراک می گذارند.

معیارهای رایجی که باید مراقب آنها بود عبارتند از:

 • تعداد فرم های سرب ارسال شده،
 • دانلودها از محتوای دردار، و
 • ثبت نام ها برای وبینارها یا خبرنامه ها

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تولید سرنخ های با کیفیت بالا، راهنمای اختصاص داده شده به سرنخ های رسانه های اجتماعی را گردآوری کرده ایم.

7. رویدادها یا معرفی محصول را تبلیغ کنید

اگر محصول جدیدی آماده راه‌اندازی دارید یا میزبان رویدادی هستید، رسانه‌های اجتماعی مکان مناسبی برای گوش دادن به شما هستند.

اجرای یک کمپین رسانه‌های اجتماعی که به محصول یا رویداد معلق شما اختصاص داده شده است، می‌تواند به موفقیت شما کمک کند.

در اینجا معیارهایی برای اندازه گیری وجود دارد:

 • ثبت نام رویداد،
 • اشاره می کند هشتگ رویداد یا نام محصول شما،
 • تولید – محصول حراجی یا ترافیک از اجتماعی، و
 • نامزدی در پست های تبلیغاتی

8. ارائه خدمات به مشتریان

حضور اجتماعی شما فقط برای جذب مشتریان جدید نیست. همچنین مکانی برای حفظ مشتریانی است که از قبل دارید. اهداف برای بهبود خدمات مشتری در رسانه های اجتماعی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از جمله:

 • یک کانال جدید پشتیبانی مشتری در رسانه های اجتماعی ایجاد کنید
 • زمان انتظار را کاهش دهید
 • افزایش رضایت مشتری

سنجش موفقیت خدمات مشتری اجتماعی شما به هدف شما بستگی دارد. معمولاً از داده ها استفاده می کنید توصیفات مشتری و نظرسنجی رضایت مشتری.

اندازه گیری های داخلی مانند تعداد درخواست های خدمات رسیدگی شده به ازای هر نماینده خدمات مشتری نیز می تواند مفید باشد.

پلتفرم های رسانه های اجتماعی مکالمه مانند توییتر و فیس بوک مکان خوبی برای تمرکز بر اهداف خدمات مشتری شما هستند.

9. نامزدها را برای موقعیت های باز جذب کنید

استفاده از رسانه های اجتماعی برای پر کردن موقعیت های باز در شرکت شما نوع دیگری از تبدیل است. در این مورد، شما نوع خاصی از تعامل با کاربر را هدف قرار می دهید: ارسال رزومه.

هنگام استخدام برای یک موقعیت باز، تبدیل های با کیفیت هستند مسیر مهمتر از کمیت لینکدین معمولاً (اما نه همیشه!) بهترین گزینه برای یافتن مخاطبی درگیر است.

هنگام پیگیری استخدام اجتماعی، به معیارهایی مانند زیر توجه کنید:

 • تعداد سرنخ ها در هر پلتفرم. آیا اینستاگرام بیشتر از لینکدین نامزد ارسال می کند؟
 • منبع استخدام. پس از تصمیم گیری برای استخدام، بررسی کنید که نامزد از کجا آمده است. شاید آن سیل لیدهای ایجاد شده توسط اینستاگرام بیشتر اسپم بود.

مهم نیست اهداف بازاریابی رسانه های اجتماعی گسترده تر شما، اهداف رسانه اجتماعی SMART می تواند به موفقیت شما کمک کند. در بدترین حالت، از اشتباهات خود درس خواهید گرفت!

اگر می خواهید در تعیین هدف برای بازاریابی رسانه های اجتماعی متخصص شوید، ما می توانیم کمک کنیم. ناب فالوور گواهی بازاریابی اجتماعی دوره دارای بخشی در مورد تعیین اهداف استراتژیک است.

از ناب فالوور برای دستیابی به اهداف رسانه های اجتماعی خود در همه سیستم عامل ها استفاده کنید. به راحتی پست ها را برنامه ریزی و منتشر کنید، با مخاطبان خود تعامل داشته باشید، مکالمات پیرامون برند خود را زیر نظر داشته باشید و عملکرد را با تجزیه و تحلیل زمان واقعی اندازه گیری کنید – همه از یک داشبورد.

بهتر انجامش بده با هوت سوئیت، ابزار رسانه های اجتماعی همه در یک در بالای همه چیز بمانید، رشد کنید و رقبا را شکست دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا