برنامه نویسی

روز 1 از 30 جاوا اسکریپت

سلام دوستان 🙂 امیدوارم حالتون خوب باشه. در این 30 روز جاوا اسکریپت، همه چیز را در مورد جاوا اسکریپت از مبتدی تا پیشرفت تدریجی یاد خواهیم گرفت. من دانش خود را به روشی ساده و قابل درک به اشتراک خواهم گذاشت. پس بیایید شروع کنیم …

اما با جاوا و جاوا اسکریپت اشتباه نگیرید، آنها هر دو زبان های بسیار متفاوتی هستند. حالا ما خوب هستیم که برویم.

جاوا اسکریپت یکی از مهم ترین و محبوب ترین زبان های برنامه نویسی است. زمینه های کاربردی زیادی دارد. در همه جا از توسعه وب گرفته تا بلاک چین استفاده می شود. همچنین این زبان برای یادگیری آسان است.

جاوا اسکریپت توسط برندان ایچ در سال 1995 اختراع شد.

جاوا اسکریپت چیست؟

جاوا اسکریپت یک است زبان برنامه نویسی کراس پلتفرم و شی گرا توسط توسعه دهندگان برای تعاملی کردن صفحات وب استفاده می شود.
یک وب سایت را به عنوان یک خانه تصور کنید. HTML به آن ساختاری مانند دیوارها، درها و پنجره ها می دهد، در حالی که CSS آن را با رنگ و تزئینات زیبا جلوه می دهد. جاوا اسکریپت مانند برقی است که همه چیز را در داخل انرژی می دهد.
به عبارت ساده، جاوا اسکریپت زبانی است که وب‌سایت‌ها را وادار می‌کند کارهای جالبی انجام دهند و آنها را فراتر از صفحات ثابت، بلکه تجربه‌ای تعاملی برای کاربران می‌سازد.

ویژگی های جاوا اسکریپت

 1. جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی ساخت یافته است.

 2. این یک زبان سبک وزن و تفسیر شده است.

 3. این یک زبان حساس به حروف کوچک و بزرگ است.

 4. جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که از آن استفاده می کند
  نمونه های اولیه به جای استفاده از کلاس ها برای وراثت.

 5. جاوا اسکریپت در چندین سیستم عامل قابل پشتیبانی است
  از جمله ویندوز، macOS و غیره

کاربرد جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت کاربرد وسیعی دارد.

 • توسعه وب -: JS به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا یک صفحه وب پویا و تعاملی برای تعامل با بازدیدکنندگان و اجرای اقدامات پیچیده ایجاد کنند. برخی از وب سایت های معروفی که با استفاده از جاوا اسکریپت ساخته شده اند عبارتند از: گوگل، یوتیوب، فیس بوک و غیره.

 • برنامه تحت وب -: چارچوب های مختلف جاوا اسکریپت برای توسعه و ساخت برنامه های کاربردی وب قوی استفاده می شود. Netflix و PayPal با چارچوب جاوا اسکریپت AngularJS و رابط های برنامه نویسی برنامه (API) توسعه داده شدند.

 • برنامه های کاربردی سرور -:جاوا اسکریپت همچنین برای نوشتن نرم افزار سمت سرور از طریق محیط اجرا منبع باز Node.js استفاده می شود. شرکت های برتر مانند Walmart، PayPal، Uber، GoDaddy و بسیاری دیگر از Node.js برای زیرساخت سرور استفاده کرده اند.

 • وب سرورها -: Node.js به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا از جاوا اسکریپت برای ایجاد وب سرور استفاده کنند.

اما این نیست که برنامه های کاربردی بیشتری از جاوا اسکریپت وجود دارد.

چگونه از جاوا اسکریپت در صفحه وب استفاده کنیم؟

بنابراین دو راه برای استفاده از جاوا اسکریپت در صفحه وب وجود دارد.

 1. برچسب -> در HTML، کد جاوا اسکریپت بین تگ‌های <script> و </script> درج می‌شود.

مثال ->< br> <script>
console.log("Hello world")
</script>

اسکریپت ها را می توان در قرار داد <body> یا در بخش <head> یک صفحه HTML یا در هر دو. اما من می گویم که آن را در <body> در آخرین قسمت قرار دهید زیرا قرار دادن اسکریپت در راه اندازی وب سایت شما را کند می کند زیرا در ابتدا همه اسکریپت ها ابتدا بارگذاری می شوند، بنابراین بهتر است آن را در آن قرار دهیم. پایان.

 1. استفاده از جاوا اسکریپت خارجی -> این روش بهتری است که کد جاوا اسکریپت کامل را در فایل دیگری تعریف کنید زیرا به کل کد شما سادگی و ساختار خوبی می بخشد. به این صورت می توان انجام داد -: <script src="script.js"></script>

اسکریپت به شکلی عمل می کند اگر دقیقاً در جایی قرار داشته باشد که تگ

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا